Kazimierz Kotowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Kotowski
Ilustracja
Kazimierz Kotowski
Data i miejsce urodzenia 22 lutego 1951
Opatów
Starosta opatowski
Okres od 1998
do 2010
Przynależność polityczna Polskie Stronnictwo Ludowe
Następca Bogusław Włodarczyk
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrna Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego

Kazimierz Jerzy Kotowski (ur. 22 lutego 1951 w Opatowie[1]) – polski polityk, samorządowiec, rolnik, przez trzy kadencje starosta opatowski, prezes zarządu Związku Powiatów Polskich, od 2010 do 2015 członek zarządu województwa świętokrzyskiego, poseł na Sejm VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej w Lublinie, kształcił się również w zakresie samorządu i administracji oraz gospodarki nieruchomościami[2].

W III RP zaangażowany w działalność samorządową. Od 1998 do 2010 przez trzy kadencje sprawował urząd starosty opatowskiego. W 2008 został powołany na prezesa zarządu Związku Powiatów Polskich[3]. Jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, pełnił funkcję radnego powiatu opatowskiego. Został też prezesem zarządu powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP[2].

W wyborach w 2010 został wybrany do sejmiku świętokrzyskiego IV kadencji[4], następnie powołany na członka zarządu województwa. Bez powodzenia kandydował w wyborach uzupełniających do Senatu w 2014, zajmując 2. miejsce (nieznacznie przegrał z kandydatem PiS)[5]. W tym samym roku uzyskał reelekcję w wyborach do sejmiku, utrzymał również stanowisko członka zarządu[6]. Wkrótce po tym odmówił przyjęcia mandatu poselskiego, zwolnionego przez Jarosława Górczyńskiego[7].

W 2015 wystartował ponownie w wyborach parlamentarnych z pierwszego miejsca na kieleckiej liście PSL. Otrzymał 6851 głosów, zdobywając tym samym mandat poselski[8]. W wyborach w 2019 nie uzyskał poselskiej reelekcji[9].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]