Kazimierz Michalski (duchowny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Michalski
kanonik
Data i miejsce urodzenia 18 sierpnia 1898
Gniezno
Data i miejsce śmierci 11 lutego 1975
Poznań
Miejsce pochówku Zielona Góra
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 1922
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Grobowiec ks. Kazimierza Michalskiego przy konkatedrze św. Jadwigi w Zielonej Górze

Kazimierz Antoni Michalski (ur. 18 sierpnia 1898 w Gnieźnie zm. 11 lutego 1975 w Poznaniu) – kapłan, kanonik, dziekan, pierwszy polski proboszcz w parafii św. Jadwigi w Zielonej Górze.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Karta rejestracyjna Kazimierza Michalskiego jako więźnia w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Dachau

Wyświęcony w 1922, był wikariuszem w Wolsztynie, prefektem w Trzemesznie, Lesznie i Poznaniu oraz dyrektorem Instytutu Akcji Katolickiej w Poznaniu. Jako kapelan wojskowy uczestniczył w walkach nad Bzurą. Od wiosny 1940 przez pięć lat więzień Dachau. Wielki społecznik i organizator życia kościelnego na ziemiach zachodnich. 22 października 1945 objął parafię św. Jadwigi w Zielonej Górze. Wkrótce potem został mianowany zielonogórskim dziekanem na obszarze od dawnej granicy polsko-niemieckiej (Konotop–Kolsko) po obecną (Gubin). Cały czas pozostawał w ostrym konflikcie z komunistycznymi władzami i po odmowie złożenia obowiązkowego ślubowania na wierność PRL w 1952[1] został zmuszony do opuszczenia probostwa i wyjechał do Poznania. Powrócił w 1956, ale i tym razem po wydarzeniach zielonogórskich, stając w obronie Kościoła i wolności w sporze z władzą o Dom Katolicki musiał w 1960 opuścić parafię. Zmarł 11 lutego 1975 w Poznaniu. 13 marca 2010 – po ekshumacji z cmentarza w Poznaniu – został pochowany w grobowcu dla zasłużonych kapłanów Zielonej Góry, przy konkatedrze św. Jadwigi[2].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Tablica pamięci ks. Kazimierza Michalskiego w konkatedrze
Pomnik ks. Kazimierza Michalskiego przy konkatedrze św. Jadwigi w Zielonej Górze

6 października 1985 w kościele św. Jadwigi Śląskiej odsłonięto tablicę pamięci. 27 kwietnia 2010 został Honorowym Obywatelem Zielonej Góry[3].

Postanowieniem pełniącego obowiązki Prezydenta RP z dnia 27 maja 2010 za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej, za wkład w utrzymanie tożsamości narodowej oraz przeciwstawianie się reżimowi komunistycznemu odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[4].

23 kwietnia 2011 jego imieniem nazwano nowo wybudowaną ulicę łączącą ul. Wyszyńskiego i ul. Botaniczną w Zielonej Górze.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz obrony wartości chrześcijańskich oraz za przeciwstawianie się laicyzacji społeczeństwa przez władze PRL, w dniu 27 maja 2018 r. podczas uroczystości związanych z 58 rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[5].

30 maja 2020 na skwerze przy konkatedrze odsłonięto pomnik ks. Kazimierza Michalskiego[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]