Kazimierz Mokłowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Julian Mokłowski
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1869
Kosów
Data i miejsce śmierci 14 maja 1905
Lwów
Narodowość polska
Praca
Budynki Szpital żydowski M. Lazarusa we Lwowie, Kamienice czynszowe przy ul. Piekarskiej 38 i 40 we Lwowie
Projekty Brama Wjazdowa do Zakładu Przyrodoleczniczego Apolinarego Tarnawskiego w Kosowie

Kazimierz Julian Mokłowski (ur. 17 lipca 1869 w Kosowie, zm. 14 maja 1905 we Lwowie) – polski architekt, publicysta, historyk sztuki, propagator sztuki ludowej, socjalista, działacz PPSD, brat Tadeusza.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem sekretarza gminnego z Knihinina. W Stanisławowie uczęsczał do szkoły realnej [1] oraz ukończył miejscowe c. k. gimnazjum. Studia rozpoczął na Politechnice Lwowskiej, ale z przyczyn politycznych (naciski namiestnika Galicji Kazimierza Badeniego) musiał je przerwać, mimo interwencji w jego sprawie Ignacego Daszyńskiego. Kontynuował je za granicą: w Zurychu, Berlinie i Dreźnie, i ostatecznie ukończyć w Monachium. Początkowo działał jako architekt w Szwajcarii, Niemczech i zaborze rosyjskim. Ostatecznie osiadł w 1897 roku we Lwowie.

Równolegle z pracą zawodową rozwijał żywą działalność polityczną związaną z ruchem socjalistycznym, stał na czele Stowarzyszenia Robotników Dziennych „Praca” (w 1900 był kandydatamem Polskiej partii socjalno-demokratycznej Galicji i Śląska i rusko-ukraińskiej socjalnej demokracji w III kurji we Lwowie[2]), a przerwaną w 1900 wskutek amputacji nogi. Odtąd zajął się wyłącznie projektowaniem architektonicznym. Zasłynął jako reprezentant stylu eklektycznego (zdobnictwo mauretańskie Szpitala Izraelickiego we Lwowie, cechy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza przeniesione do budownictwa murowanego i wykorzystane w dekoracji kamienic przy ulicy Piekarskiej we Lwowie).

W ostatnich latach życia odszedł od partii i przekonań socjalistycznych i stanął na stanowisku narodowym.

Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Jego świecki pogrzeb stał się okazją do demonstracji patriotyczno-politycznej środowisk socjalistycznych.

Główne prace architektoniczne[edytuj | edytuj kod]

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Sztuka ludowa w Polsce, 1903[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kronika. † Kazimierz Mokłowski.Kurjer Stanisławowski”. 1026, s. 2, 21 maja 1905.
  2. Ruch wyborczy. „Kurjer Lwowski”. 281, s. 2, 10 października 1900
  3. Kazimierz Mokłowski, Sztuka ludowa w Polsce, Lwów: H. Altenberg, 1913.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]