Kazimierz Pawełek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Pawełek
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 lutego 1936
Bochnia
Data śmierci 3 grudnia 2017
Senator V kadencji
Okres od 19 października 2001
do 18 października 2005
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi

Kazimierz Pawełek (ur. 21 lutego 1936 w Bochni, zm. 3 grudnia 2017[1]) – polski dziennikarz, autor tekstów kabaretowych, polityk, senator V kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Służby Zagranicznej (wydział przeniesiony później do Szkoły Głównej Planowania i Statystyki). Ukończył także kurs dziennikarski, po którym od 1953 pracował w krakowskim „Dzienniku Polskim”. W czasie studiów współpracował z kilkoma pismami warszawskimi (m.in. „Szpilkami”), a także z „Echem Krakowa” i katowickim „Sportem”. Od 1960 mieszkał w Lublinie, gdzie pracował w firmach budowlanych, Lubelskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego, Przedsiębiorstwie Instalacji Sanitarnych.

Powrócił do pracy w dziennikarstwie w 1971 jako redaktor dwutygodnika „Głos Budowlanych” (później sekretarz redakcji w tym piśmie). Współpracował z radiem jako jeden z autorów cyklu programów satyrycznych Dobry Wieczór. Był autorem wielu programów dla lubelskiego kabaretu „Czart” i innych zespołów (m.in. „Pod Egidą”), a także tekstów (m.in. piosenek) na potrzeby radia i telewizji. W latach 1977–1978 był kierownikiem literackim kabaretu Warszawskiego Okręgu Wojskowego „Desant” oraz kierował kabaretem „Korkociąg”, działającym przy Wyższej Oficerskiej Szkole Lotnictwa w Dęblinie. W latach 1983–2001 był związany z „Kurierem Lubelskim”, początkowo jako reporter i felietonista, następnie zastępca sekretarza i sekretarz redakcji, zastępca redaktora naczelnego, od 1992 (po sprywatyzowaniu gazety) redaktor naczelny. Wydał m.in. tomik satyr Jestem za, a nawet przeciw (1992), był autorem lubelskich Szopek noworocznych (wydawanych w broszurach od 1990).

Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy RP oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W latach 2001–2005 zasiadał w Senacie. Został wybrany w okręgu lubelskim z ramienia Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD-UP (jako bezpartyjny kandydat z rekomendacji SLD). Był członkiem Komisji Emigracji i Polaków za Granicą oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu. W 2005 i 2007 bez powodzenia kandydował w wyborach parlamentarnych.

Był żonaty z Ireną, miał dwoje dzieci (Jacka i Hannę).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmarł lubelski dziennikarz Kazimierz Pawełek. dziennikwschodni.pl, 3 grudnia 2017. [dostęp 2017-12-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]