Kazimierz Sterling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Sterling
Data i miejsce urodzenia 1875
Warszawa
Data i miejsce śmierci 26 kwietnia 1933
Warszawa
Zawód, zajęcie adwokat, literat, krytyk literacki
Podczas przerwy procesu brzeskiego stoi adwokat Sterling, siedzą od lewej: Herman Lieberman, Wincenty Witos, Stanisław Dubois, Kazimierz Bagiński

Kazimierz Sterling (ur. 1875 w Warszawie, zm. 26 kwietnia 1933 w Warszawie) – polski adwokat, literat i krytyk literacki pochodzenia żydowskiego.

Urodził się w Warszawie w rodzinie żydowskiej, jako syn Leopolda i Emmy z domu Kornfeld (Korenfeld; 1852–1922)[1]. Jego młodszym bratem był Władysław Sterling (1877–1943), stryjecznymi braćmi byli Seweryn (1864–1932) i Mieczysław. Opowiadał się za asymilacją ludności żydowskiej w społeczeństwie polskim.

Z wykształcenia był prawnikiem, pracował jako adwokat. Bronił w głośnej sprawie Bogdana Jaxa-Ronikiera. Zajmował się także krytyką literacką. Pod pseudonimem Car publikował w Niwie, Przeglądzie Tygodniowym, Głosie i Izraelicie. Opublikował dwa dramaty Binom i Wieczór sobotni.

Jest pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 24, rząd 2)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grób Emmy Sterling w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie
  2. Grób Kazimierza Sterlinga w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Jagielski: Przewodnik po cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej 49/51. Z. 1, Kwatery przy Alei Głównej. Warszawa: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce, 1996, s. 37. ISBN 83-90-66296-5.
  • Izabella Teresińska, Sterling Kazimierz, w: Dawni pisarze polscy od początków piśmiennictwa do Młodej Polski. Przewodnik biograficzny i bibliograficzny, tom IV: S–T (koordynacja całości Roman Loth), Warszawa 2003, s. 156