Kazimierz Szołoch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kazimierz Szołoch (ur. 8 kwietnia 1932 w Raciborowicach, zm. 10 marca 2009 w Gdańsku[1]) – polski robotnik i działacz związkowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Współzałożyciel komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina (sierpień 1980) i jeden z przywódców Grudnia 1970, w latach 19781980 działacz WZZ i ROPCiO, później w NSZZ „Solidarność”.

Rozpracowywany przez Służbę Bezpieczeństwa MSW, Grupę VI Wydziału III Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Gdańsku w ramach Sprawy Obiektowej „Jesień 70”[2] Kazimierz Szołoch w 1971 ukrywał się[3]. Wielokrotnie szykanowany i zwalniany z pracy.

W ostatnim okresie życia Kazimierz Szołoch, podobnie jak Joanna Gwiazda, Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Krzysztof Wyszkowski uznawał, że Lech Wałęsa miał agenturalną przeszłość.

W 2007 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński odznaczył dawnego stoczniowca Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[4]. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Pruszczu Gdańskim[5]. Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy z 13 marca 2018 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]