Kellie Martin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kellie Martin
Ilustracja
Imię i nazwisko Kellie Noelle Martin
Data i miejsce urodzenia 16 października 1975
Riverside
Zawód aktorka

Kellie Noelle Martin (ur. 16 października 1975 w Riverside) – amerykańska aktorka telewizyjna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Karierę aktorską rozpoczęła w wieku 7 lat, niewielką rolą w serialu Father Murphy Michaela Landona. Pomogła jej w tym ciotka Rhonda, która była nianią dzieci Landona. Mając 13 lat, zagrała w serialu Dzień za dniem Rebeccę Thatcher. Za tę rolę otrzymała nominację do nagrody Emmy. Występowała także w reklamach telewizyjnych.

W 1994 zagrała główną rolę w serialu Christy, wyświetlanym na antenie telewizji CBS. Serial opowiadał o losach młodej misjonarki przebywającej w odizolowanej społeczności w Appalachach.

W 2001 ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Yale’a. Studia kilkakrotnie przerywała, żeby zagrać w serialu Ostry dyżur. Grała w nim Lucy Knight (1998–2000, sezon 5 i 6). Grana przez nią postać została zamordowana (w walentynki 14 lutego 2000) przez chorego na schizofrenię pacjenta. Aktorka opuściła serial, żeby dokończyć studia.

Od 15 maja 1999 jest żoną Keitha Christiana. Ślub wzięli w swoim rodzinnym mieście Polson w stanie Montana. Mają córkę Margaret Heather Christian urodzoną 4 listopada 2006.

Kellie Martin jest rzecznikiem Amerykańskiej Fundacji Tocznia. Jej siostra Heather w wieku 19 lat zmarła na toczeń rumieniowaty układowy.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]