Kenshi Yonezu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kenshi Yonezu
Pseudonim Hachi
Data i miejsce urodzenia 10 marca 1991
Tokushima, Japonia
Instrumenty wokal, gitara, gitara basowa, vocaloid
Gatunki rock, J-pop
Zawód Muzyk, piosenkarz, autor tekstów, producent muzyczny, ilustrator
Aktywność od 2009
Wydawnictwo Universal Sigma, Balloom, Sony Music Records
Powiązania Hatsune Miku
Strona internetowa

Kenshi Yonezu (jap. 米津 玄師 Yonezu Kenshi, ur. 10 marca 1991)japoński muzyk, piosenkarz, autor tekstów, producent muzyczny i ilustrator, który w 2009 roku zaczął wydawać muzykę tworzoną przez oprogramowanie Vocaloid pod pseudonimem Hachi (jap. ハチ). W 2010 roku zadebiutował pod swoim prawdziwym imieniem, wydając muzykę z własnym wokalem, a w 2013 roku podpisał kontrakt z Universal Sigma.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Kenshi Yonezu urodził się 10 marca 1991 roku w ubogiej rodzinie, w wiejskiej części miasta Tokushima, w Japonii. Jako dziecko Yonezu miał trudności z komunikowaniem się z innymi ludźmi, zwłaszcza z ojcem[1].

Początki piosenkarza z muzyką miały miejsce w 2006 roku podczas drugiego roku gimnazjum, gdzie założył zespół Late Rabbit Edda z przyjacielem Hiroshi Nakajimą, w celu występu na szkolnym festiwalu kulturowym[2][3][4]. W zespole był wokalistą, autorem tekstów i okazjonalnie gitarzystą, podczas gdy Nakajima był gitarzystą. Pod koniec 2007 roku założył stronę internetową dla zespołu, publikując teksty piosenek i krótkie powieści[5]. Yonezu pisał piosenki dla zespołu, a od kwietnia 2008 roku do marca 2009 roku opublikował 24 oryginalne utwory na stronę Nico Nico Douga, używając pseudonimu Hachi[6]. Żadna z piosenek zdobyła wielu wyświetleń (najlepsza jedynie jedynie 23 tys. odsłon)[7]. W tym czasie założył także blog Tekitō Edda (jap. 適当EDDA)[8].

Po ukończeniu liceum przeniósł się do Osaki i rozpoczął naukę w szkole sztuk pięknych[9]. Już jako student zaczął publikować piosenki za pomocą programu Vocaloid (bazy Hatsune Miku), który był coraz bardziej popularny. Jego piosenka z 2009 roku „Musunde hiraite rasetsu to mukuro” (jap. 結ンデ開イテ羅刹ト骸) jako pierwsza otrzymała ponad milion odsłon na stronie[10]. Chociaż Yonezu przesłał ponad 30 piosenek śpiewanych przez siebie, usunął je, gdy jego piosenki Vocaloid stały się bardziej popularne[2]. Następnie zmienił nazwę swojego bloga na Denshi-chō hachi-ban (jap. 電子帖八番街), który został jednym z pięciu blogów nagrodzonych Diamentową Nagrodą podczas 2009 WebMoney Awards[11].

W grudniu 2009 roku jego piosenka „Clock Lock Works” na kompilacji Supernova wydanej przez Exit Tunes – był to jego pierwszy utwór, który pojawił się na albumie. W styczniu „Musunde hiraite rasetsu to mukuro” został wydany na kompilacji EXIT TUNES PRESENTS Vocalolegend feat. Hatsune Miku, również wydanej przez Exit Tunes[12]. W 2010 roku, pod pseudonimem Hachi, wydał dwa wyprodukowane przez siebie albumy: Hanataba to suisō (jap. 花束と水葬) w lutym[13] i Official Orange w październiku[14]. W latach 2010 i 2011 utwory Yonezu były wydawane na wielu albumach Exit Tunes, w tym w EXIT TUNES PRESENTS Vocalonexus feat. Hatsune Miku, który był drugim albumem Vocaloid, który osiągnął pierwsze miejsce na liście Oricon Album Chart[15]. Jego piosenki znalazły się również w grach Hatsune Miku: Project Diva Extend (2011) i Hatsune Miku: Project Diva F (2012) oraz na albumie koncertowym Hatsune Miku pt. Miku no hi dankanshasai (jap. ミクの日大感謝祭) (2012), który był pierwszą płytą DVD/Blu-ray numer jeden wirtualnego piosenkarza[16]. Do 2012 roku, na koncie Niconico Hachiego, siedem z jego piosenek zdobyło ponad milion odsłon, w tym utwór „Matryoshka” osiągnął 5 milionów wyświetleń[17].

W kwietniu 2010 roku Yonezu dołączył do zespołu animacji Minakata Kenkyūjo (jap. 南方研究所), grupy, z którą współpracował w tworzeniu teledysku do „Clock Lock Works” w listopadzie 2009 roku[18].

Late Rabbit Edda pozostawał aktywny do 2010 roku, po czym zmienił nazwę na Ernst Eckman i powiększył się o perkusistę Sumimoto. Jako Ernst Eckman wydali jedną piosenkę na MySpace – „Oborozuki do sono kōan” (jap. オボロヅキとその考案)[19]. Jednak Yonezu zaczął odczuwać, że nie współpracuje dobrze z innymi ludźmi, i zdecydował się pracować wyłącznie na wokalnych piosenkach rezygnując z członkostwa w zespole[20].

Balloom, debiut pod dużą wytwórnią[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2011 roku Yonezu wraz z siedmioma innymi muzykami stworzył Balloom – niezależną wytwórnię muzyczną dla muzyków internetowych, którzy chcieliby poszerzyć swoje muzyczne możliwości[21]. Jego debiutancki album, diorama, został wydany w 2012 roku i zadebiutował na 6 pozycji listy Oricon Album Chart[22] i sprzedał się w liczbie ponad 47 tys. egzemplarzy[23], stając się największym wydawnictwem tej wytwórni. Album był jednym ze zwycięzców 5th CD Shop Awards, nagrody przyznawanej przez personel sklepów muzycznych[24]. Yonezu został wybrany jako artysta dużej wytwórni Universal Sigma i w maju 2013 roku wydał pod nią pierwszy singel „Santa Maria” (jap. サンタマリア)[25][26].

28 października 2013 roku wokalista wydał swoją pierwszą piosenkę Vocaloid po dwóch i pół roku – „Donut Hole” (jap. ドーナツホール Dōnatsu Hōru), używając zespołu instrumentalnego i wokalu Gumi[27]. Swój drugi album studyjny, pt. Yankee, ukazał się 23 kwietnia 2014 roku[28], a pierwszy solowy koncert w karierze artysty odbył się 27 czerwca[29]. Piosenka „Eine Kleine” została napisana przez Tōkyō Metro i wykorzystana przez nie w kampanii reklamowej[30].

31 grudnia 2018 roku Yonezu po raz pierwszy wystąpił na żywo w telewizji podczas 69. NHK Kōhaku Uta Gassen, dorocznej końcoworocznej imprezie i jednym z najbardziej prestiżowych programów muzycznych w Japonii. Wykonał swój hit z 2018 roku „Lemon” na żywo ze swojej rodzinnej Tokushimy – był to pierwszy raz, gdy Kōhaku Uta Gassen nadawano z prefektury Tokushima[31]. Singel „Lemon” odnotował sprzedaż przekraczającą łączną liczbę 2 milionów pobrań, stając się największym hitem 2018 roku – znalazł się na szczycie końcoworocznych list Japan Hot 100 i Download Songs Billboardu[32][33].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Kenshi Yonezu pisze i komponuje całą swoją muzykę. W swoich piosenkach Vocaloid, a także do swojego niezależnego albumu diorama, również zaaranżował, zaprogramował, miksował i nagrał muzykę na instrumentach[34][17]. Kiedy przeniósł się do Universal Sigma, Yonezu zaczął pracować z zespołem, który wykonywał jego muzykę. Na twórczość artysty mają duży wpływ Bump of Chicken, Asian Kung-Fu Generation i Radwimps, a teksty inspirowane są twórczością japońskich autorów Kenjiego Miyazawę i Yukio Mishimę[3][9]. W swoich ilustracjach inspiruje ilustracjami Edwarda Goreya[3]. Yonezu na ogół komponuje utwory na gitarze, ale od czasu do czasu używa perkusji do opracowania melodii[35].

Yonezu zilustrował wszystkie swoje wczesne filmy z Nico Nico Douga, używając skanera lub tabletu graficznego do rysowania zdjęć[10]. Kiedy jego rodzice kupili komputer, gdy miał 10 lat, Yonezu tworzył i przesyłał filmy z animacjami flash do piosenek Bump of Chicken do internetu[3]. Jest też autorem ilustracji swojego albumu diorama – stworzył teledyski i okładkę z niewielką pomocą członków Minakata Kenkyūjo[34]. Jego wydawnictwa z Universal Sigma zawierają również jego własną grafikę. Do animacji artysta używa głównie Adobe Photoshop Elements, Adobe After Effects i Corel Painter Essentials[18]. Jego lustracje były publikowane w popularnym magazynie muzycznym Rockin'On Japan (od sierpnia 2013 roku). Jego dzieło pt. Kaijū zukan (jap. かいじゅうずかん) zawiera fikcyjne stworzenia, które sam narysował[36].

Do tworzenia piosenek Yonezu używa oprogramowania muzycznego Cakewalk Sonar[18]. Kiedy zaczął tworzyć muzykę Vocaloid używał wyłącznie oprogramowania Vocaloid 2 i wokalu Hatsune Miku[2][37][18]. Jednak w 2010 roku w swoich utworach zaczął również używać wokali Megurine Luki i Gumi[37]. Jego album Hanataba do suisō zawiera tylko głos Hatsune Miku, a Official Orange – wszystkie trzy oraz własny wokal piosenkarza (w utworze „Yūen shigai” (jap. 遊園市街))[3].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy Vocaloid
 • Hanataba to suisō (jap. 花束と水葬) (2010)
 • OFFICIAL ORANGE (2010)

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok # Tytuł Ranking Album
Oricon[38]
Universal Sigma
2013 1 Santa Maria (jap. サンタマリア) 12 YANKEE
2 MAD HEAD LOVE/Poppin Apathy (jap. MAD HEAD LOVE/ポッピンアパシー) 11
2015 3 Flowerwall 3 Bremen
4 Unbelievers (jap. アンビリーバーズ) 4
Sony Music Record
2016 5 LOSER/Number Nine (jap. LOSER/ナンバーナイン) 2 BOOTLEG
2017 6 orion 3
7 Peace Sign (jap. ピースサイン) 2
2018 8 Lemon 2
9 Flamingo/TEENAGE RIOT 1
SME Records
2019 10 Uma to shika (jap. 馬と鹿) 2

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda Kategoria Nominowany Wynik Źródło
2013 5th CD Shop Awards finalista diorama Wygrana [24]
2015 7th CD Shop Awards finalista YANKEE Wygrana [39]
57. Japan Record Awards Excellent Album Award Bremen Wygrana [40]
2016 Space Shower Music Awards Najlepszy Artysta (mężczyzna) Kenshi Yonezu Nominacja [41]
8th CD Shop Awards finalista Bremen Wygrana [42]
2017 Space Shower Music Awards Najlepszy Artysta (mężczyzna) Kenshi Yonezu Nominacja [43]
The Anime Awards Best Opening „Peace Sign” (z anime My Hero Academia Season 2) Wygrana [44]
2018 32. Japan Gold Disc Award Song of the Year by Download „Uchiage hanabi” (z Daoko) Wygrana [45]
Space Shower Music Awards Song of the Year „Uchiage hanabi” (z Daoko) Wygrana [46]
Najlepszy Artysta (mężczyzna) Kenshi Yonezu Wygrana
Best Collaboration „Haiiro to Ao” (z Masaki Suda) Wygrana
10th CD Shop Awards Grand Prize Bootleg Wygrana [47]
60. Japan Record Awards Nagroda Specjalna Kenshi Yonezu Wygrana [48]
Album Roku BOOTLEG Wygrana
96th Television Drama Academy Awards Best Theme Song „Lemon” Wygrana [49]
International Drama Festival in Tokyo Theme Song Award Wygrana [50]
MTV VMAJ Najlepszy teledysk roku Wygrana [51]
Best male video Wygrana
Billboard Japan Music Award Artysta Roku Kenshi Yonezu Wygrana [52]
2019 Space Shower Music Awards Najlepszy Artysta (mężczyzna) Wygrana [53]
Piosenka Roku „Lemon” Wygrana

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Separate From Family, Growing Up With Autism, Band Frustration, Vocaloid Years, And Through A Long Tunnel of Despair to "Now" (ang.). vgperson.com. [dostęp 2019-01-14].
 2. a b c 若手ボカロP・ハチさんのインタビューを掲載! プレゼントも (jap.). dengekionline.com. [dostęp 2019-01-14].
 3. a b c d e 米津玄師1stアルバム「diorama」インタビュー (jap.). natalie.mu. [dostęp 2019-01-14].
 4. アーティスト late rabbit edda (jap.). muzie.co.jp. [dostęp 2019-01-14].
 5. Late Rabbit Edda (jap.). 16.xmbs.jp. [dostęp 2019-01-14].
 6. How Kenshi Yonezu Rose From Online Prodigy to Hitmaker in Japan (ang.). Billboard. [dostęp 2019-01-14].
 7. ゆん's Public My Lists. よねづけんし (jap.). nicovideo.jp. [dostęp 2019-01-14].
 8. 適当EDDA (jap.). yakari.blog17.fc2.com. [dostęp 2019-01-14].
 9. a b 『夢の職業★3DAYS』開催中☆2日目の今夜は… 米津玄師先生が初来校!!!! (jap.). tfm.co.jp. [dostęp 2019-01-14].
 10. a b 若手ボカロP・ハチさんのインタビューを掲載! プレゼントも (jap.). dengekionline.com. [dostęp 2019-01-14].
 11. enjoy.Award 2009 (jap.). webmoney.jp. [dostęp 2019-01-14].
 12. EXIT TUNES PRESENTS Vocalolegend feat.初音ミク (jap.). Oricon. [dostęp 2019-01-14].
 13. 花束と水葬 (jap.). iTunes. [dostęp 2019-01-14].
 14. OFFICIAL ORANGE (jap.). iTunes. [dostęp 2019-01-14].
 15. EXIT TUNES PRESENTS Vocalonexus feat.初音ミク (jap.). Oricon. [dostęp 2019-01-14].
 16. 【オリコン】初音ミク、バーチャルシンガー初のBD総合首位 (jap.). Oricon. [dostęp 2019-01-14].
 17. a b ハチ=米津玄師、1stアルバム「diorama」発表 (jap.). natalie.mu. [dostęp 2019-01-14].
 18. a b c d About"南方研究所" (jap.). minaken.net. [dostęp 2019-01-14].
 19. Ernst Eckman (jap.). myspace.com. [dostęp 2019-01-14].
 20. 米津玄師さん登場!来週は『AKB48スペシャル (jap.). allnightnippon.com. [dostęp 2019-01-14].
 21. 「ニコ動」人気クリエイター8組が音楽レーベル設立! (jap.). Oricon. [dostęp 2019-01-14].
 22. diorama (jap.). Oricon. [dostęp 2019-01-14].
 23. 2012年 年間シングル・アルバムランキング(アニソン中心) (jap.). air-be.net. [dostęp 2019-01-14].
 24. a b CDショップ大賞入賞7作品決定、過去受賞者登場ライブも (jap.). natalie.mu. [dostęp 2019-01-14].
 25. 米津玄師、ユニバーサルシグマより5月にメジャーデビュー (jap.). natalie.mu. [dostęp 2019-01-14].
 26. サンタマリア (jap.). Oricon. [dostęp 2019-01-14].
 27. 米津玄師、2年9カ月ぶり「ハチ」名義でボカロ楽曲公開 (jap.). natalie.mu. [dostęp 2019-01-14].
 28. YANKEE (jap.). Oricon. [dostęp 2019-01-14].
 29. 米津玄師アルバムより新曲PV公開、初ワンマンはUNITで (jap.). natalie.mu. [dostęp 2019-01-14].
 30. 米津玄師 東京メトロの新CMソング書き下ろし (jap.). billboard-japan.com. [dostęp 2019-01-14].
 31. Kenshi Yonezu Will Make TV Debut on Prestigious New Year's Eve Music Program (ang.). billboard.com. [dostęp 2019-01-14].
 32. 米津玄師、“今年を象徴する曲”「Lemon」200万ダウンロードを突破 (jap.). billboard-japan.com. [dostęp 2019-01-19].
 33. 2018年 年間 JAPAN Charts (jap.). billboard-japan.com. [dostęp 2019-01-19].
 34. a b PROFILE (jap.). universal-music.co.jp. [dostęp 2019-01-14].
 35. 米津玄師、居場所をなくした全ての人に贈る2ndアルバム『YANKEE』インタビュー (jap.). music.emtg.jp. [dostęp 2019-01-14].
 36. 米津玄師、「ROCKIN’ON JAPAN」にて新連載スタート! 架空の生物を紹介する「かいじゅうずかん」 (jap.). rockinon.com. [dostęp 2019-01-19].
 37. a b ハチ さんの公開マイリスト ボーカロイド作品 (jap.). nicovideo.jp. [dostęp 2019-01-19].
 38. 米津玄師のランキング (jap.). Oricon. [dostęp 2020-01-04].
 39. 7th CD Shop Awards 2013 (jap.). cdshop-kumiai.jp. [dostęp 2019-01-14].
 40. 57th Japan Record Awards nominations (jap.). mdpr.jp. [dostęp 2019-01-14].
 41. NOMINEES SPACE SHOWER MUSIC AWARDS 2016 (jap.). tokyomusicodyssey.jp. [dostęp 2019-01-14].
 42. 8th CD Shop Awards 2013 (jap.). cdshop-kumiai.jp. [dostęp 2019-01-14].
 43. NOMINEES SPACE SHOWER MUSIC AWARDS 2017 (jap.). tokyomusicodyssey.jp. [dostęp 2019-01-14].
 44. Crunchyroll Anime Awards winners revealed: Who took home the Big Prize? (ang.). tokyomusicodyssey.jp. [dostęp 2019-01-14].
 45. 32nd Japan Gold Disc Award (jap.). golddisc.jp. [dostęp 2019-01-14].
 46. WINNERS SPACE SHOWER MUSIC AWARDS 2018 (jap.). awards.spaceshower.jp. [dostęp 2019-01-14].
 47. 第10回CDショップ大賞2018 米津玄師が大賞を獲得 (jap.). hmv.co.jp. [dostęp 2019-01-14].
 48. 60th Japan Record Awards winners and nominees announced (ang.). sbs.com.au. [dostęp 2019-08-13].
 49. 米津玄師初のドラマ主題歌でドラマソング賞に輝く!「皆さんの熱意に連れてきてもらえた」 (jap.). thetv.jp. [dostęp 2019-01-14].
 50. トップ 記事 東京ドラマアウォード2018:「おっさんずラブ」がグランプリなど3冠 田中圭が主演男優賞 吉田鋼太郎が助演男優賞 (jap.). mantan-web.jp. [dostęp 2019-08-13].
 51. <MTV VMAJ 2018>最優秀ビデオ賞は米津玄師「Lemon」。ライブイベントで受賞者ら豪華競演 (jap.). barks.jp. [dostęp 2019-08-13].
 52. Billboard Japan announce top 20 artists of 2018 (ang.). sbs.com.au. [dostęp 2019-08-13].
 53. WINNERS SPACE SHOWER MUSIC AWARDS 2019 (jap.). awards.spaceshower.jp. [dostęp 2019-08-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]