Kerstin de Ahna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kerstin de Ahna (ur. 2 lipca 1935[1] w Braniewie w Prusach Wschodnich) – niemiecka aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej rodzicami byli Karl i Erika de Ahna. Wykształcenie aktorskie zdobywała w Hamburgu pod kierunkiem Eduarda Marksa, a także Lucie Höflich i Hilde Körber w Berlinie. Pierwszy angaż uzyskała w 1957 roku w teatrze Städtische Bühnen Heidelberg. W 1959 roku przeniosła się do teatru w Koblencji. W następnym roku występowała w Theater am Dom w Kolonii i Theater am Rossmarkt we Frankfurcie nad Menem. W 1961 roku pracowała w teatrze Die Kleine Freiheit w Monachium. Kolejnymi epizodami w Monachium były Theater unter den Arkaden i kabaret Die Zwiebel. W 1966 roku występowała w Düsseldorfie, a w 1967 w Berliner Theater. W latach 1968–1972 była członkiem Teatru Schillera w Berlinie.

Jako aktorka filmowa Kerstin de Ahna występowała między innymi w serialach telewizyjnych Klinika w Schwarzwaldzie, Tatort, Derrick oraz w filmach Die Libelle Dragonfly i Teenage Angst.

Jako aktorka dubbingowa Kerstin de Ahna użyczała głosu między innymi w filmie Zagraniczny korespondent oraz w serialu Domek na prerii. Od 2013 roku podkłada głos brytyjskiej aktorki Judi Dench w niemieckich dubbingach. Brała również udział w nagrywaniu wielu słuchowisk radiowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]