Kierunek Berlin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kierunek Berlin
Gatunek wojenny
Rok produkcji 1968
Data premiery 17 stycznia 1969
Kraj produkcji  Polska
Język polski
rosyjski
Czas trwania 81 min
Reżyseria Jerzy Passendorfer
Scenariusz Wojciech Żukrowski
Jerzy Passendorfer
Główne role Wojciech Siemion
Krzysztof Chamiec
Muzyka Adam Walaciński
Zdjęcia Kazimierz Konrad
Scenografia Adam T. Nowakowski
Kostiumy Jadwiga Rutkiewicz
Jolanta Komorowska
Montaż Jadwiga Zajiček
Janina Niedźwiecka
Produkcja Zespół Filmowy Studio
Kontynuacja Ostatnie dni

Kierunek Berlin – polski film wojenny z 1968 roku. Część pierwsza fresku wojennego w reżyserii Jerzego Passendorfera. Stanowi pierwszą część powstałego 6 lat później filmu "Zwycięstwo", stworzonego z połączenia i skrócenia "Kierunku Berlin" i "Ostatnich dni" z 1969.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu dzieje się w kwietniu 1945 roku, w ostatnich dniach II wojny światowej, gdy na rubieży Siekierek nad Odrą stanęła I Armia Wojska Polskiego. Przed żołnierzami min. 3 plutonu 1 kompanii 1 Praskiego Pułk Piechoty stoi zadanie sforsowanie rzeki.

Plejada ówczesnych gwiazd polskiego kina zaprezentowała postacie charakterystyczne dla składu Wojska Polskiego idącego ze wschodu na Berlin. Centralną postacią filmu jest kreowany przez Wojciecha Siemiona doświadczony żołnierz i były partyzant, kawaler Krzyża Walecznych, kpr. Wojciech Naróg.

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

i inni.

Nawiązania i powieść[edytuj | edytuj kod]

Film jest prequelem nakręconego w 1963 r. również przez Jerzego Passendorfera filmu Skąpani w ogniu, ekranizacji wcześniej napisanej powieści Wojciecha Żukrowskiego. Bohaterem łączącym oba filmy jest kapral Naróg, w Skąpanych w ogniu jedna z kilku ważnych postaci, w opisywanym filmie postać główna.

W przypadku filmu Kierunek Berlin najpierw jednak powstał scenariusz filmowy nawiązujący do wcześniejszej powieści, a po premierze filmu, w 1970 r. ukazała się książka pod tym samym tytułem łącząca w sobie wydarzenia zarówno z Kierunku Berlin jak i Ostatnich dni.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]