Kira Muratowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kira Muratowa
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Kira Gieorgijewna Korotkowa
Data i miejsce urodzenia 5 listopada 1934
Soroki, Rumunia
Data i miejsce śmierci 6 czerwca 2018
Odessa, Ukraina
Zawód reżyser, scenarzysta, aktorka
Współmałżonek 1) Aleksandr Muratow (córka); 2) Jewgienij Gołubienko
Lata aktywności 1961–2018

Kira Gieorgijewna Muratowa (ros. Ки́ра Гео́ргиевна Мура́това, ukr. Кіра Георгіївна Муратова; ur. 5 listopada 1934 w Sorokach, zm. 6 czerwca 2018 w Odessie[1]) – radziecka i ukraińska reżyserka i scenarzystka filmowa, okazjonalnie również aktorka.

Jej wczesne filmy charakteryzowały się przenikliwością portretów psychologicznych oraz oryginalnym stylem, zbliżonym nieco do francuskiej Nowej fali, za co często radziecka cenzura kierowała je na półki. Z czasem doceniono ich artystyczną wartość – zwłaszcza dotyczy to fabularnego debiutu Krótkie spotkania (1967) z Władimirem Wysockim i samą Muratową w rolach głównych oraz Długich pożegnań (1971) z wybitną kreacją Zinaidy Szarko.

Za turpistyczną wizję chylącego się ku upadkowi radzieckiego imperium w filmie Syndrom asteniczny (1989) Muratowa otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na 40. MFF w Berlinie. Obraz ten uważa się powszechnie za jej najwybitniejsze dokonanie reżyserskie.

Przez całe swoje artystyczne życie związana była z wytwórnią filmową w Odessie. Swoje filmy obsadzała przeważnie miejscowymi aktorami. Najczęściej współpracowała z Renatą Litwinową.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]