Klara Segałowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klara Segałowicz
Ilustracja
Imię i nazwisko קלארע סעגאלאוויטש
Data i miejsce urodzenia 25 sierpnia 1897
Kijów
Data i miejsce śmierci 1943
Warszawa
Zawód aktorka

Klara Segałowicz, z domu Borodino[1][2] (jid. קלארע סעגאלאוויטש; ur. 25 sierpnia 1897 w Kijowie, zm. 1943 w Warszawie) – polska aktorka żydowskiego pochodzenia, która zasłynęła głównie z ról w przedwojennych żydowskich filmach i sztukach teatralnych w języku jidysz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Kijowie w rodzinie żydowskiej. W 1911 osiedliła się wraz z rodziną w Tomaszowie Mazowieckim. Tam zadebiutowała w kilku przedstawieniach teatru amatorskiego, kierowanego przez Szmula Binema Orenbacha. W 1921 przeniosła się do Warszawy i trafiła do żydowskiego Central-Theater. W 1922 poślubiła poetę i pisarza żydowskiego Zusmana Segałowicza (18841949), z którym się rozwiodła po półtora roku. Zadebiutowała już pod nazwiskiem męża w sztuce Fiszela Bimko pt. Ganowim (z jid. Złodzieje). Szybko zdobyła sławę i uznanie. W latach 30. była uznawana za gwiazdę kina i teatru żydowskiego. Grała w teatrach Warszawy, Łodzi i Wilna. Często odwiedzała w Tomaszowie Mazowieckim rodzinę, przede wszystkim matkę Ruchlę Borodino, tutejszą akuszerkę.

Podczas II wojny światowej trafiła do getta warszawskiego, gdzie pracowała jako urzędniczka. Została, wraz z kolejnym mężem Leonem Neustadtem aresztowana na kilka dni przed pierwszą akcją likwidacyjną w getcie jako obywatelka obcego państwa ze sfałszowanym paszportem. Była przez długi czas przetrzymywana w tzw. Serbii, oddziale kobiecym na Pawiaku. Widywano ją "zawsze uśmiechniętą" w oknach wychodzących na ulicę Dzielną. Została zastrzelona w grupie Żydów na Pawiaku w 1943.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski Słownik Biograficzny. Warszawa-Kraków: Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, 1995, s. 154. (pol.)
  2. Krzysztof Tomasz Witczak: Słownik biograficzny Żydów tomaszowskich. Łódź-Tomaszów Mazowiecki: Wydawnictwo UŁ, 2010, s. 212-214. (pol.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]