Klasztor Căpriana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klasztor Cǎpriana
Ilustracja
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej
Państwo  Mołdawia
Miejscowość Căpriana
Kościół Mołdawski Kościół Prawosławny
Rodzaj klasztoru monaster
Eparchia kiszyniowska
Klauzura nie
Typ monasteru męski
Obiekty sakralne
Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej
Cerkiew św. Jerzego
Cerkiew św. Mikołaja
Założyciel klasztoru ihumen Cyprian
Fundator Aleksander Dobry (1429)
Piotr Raresz (odbudowa przed 1545)
Styl styl mołdawski, historyzm
Materiał budowlany cegła
Data budowy XV–XX w.
Data zamknięcia 1947
Data reaktywacji 1989
Położenie na mapie Mołdawii
Mapa lokalizacyjna Mołdawii
Klasztor Cǎpriana
Klasztor Cǎpriana
47°06′59,84″N 28°30′38,29″E/47,116622 28,510636

Monaster Căprianaklasztor prawosławny położony około 40 km na północny zachód od Kiszyniowa, w pobliżu rezerwatu Kodry. Jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Republiki Mołdawii; cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej wchodząca w jego skład powstała w stylu mołdawskim i jest, obok zamku w Sorokach, najważniejszym zachowanym zabytkiem w państwie pochodzącym z okresu świetności Hospodarstwa Mołdawskiego.

Klasztor ufundował prawdopodobnie Aleksander Dobry w 1429, początkowo był nazywany Vişnăvăţ i podlegał monasterowi Neamţ. Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej wzniesiono do 1545 w czasach panowania Piotra Raresza, w typowym dla Mołdawii planie trójkonchowym[1]. Cieszący się opieką książąt klasztor posiadał największą w granicach dzisiejszej Republiki bibliotekę[2]. Od 1698 monaster podlegał klasztorowi Zografu na górze Athos[2].

Rok po zajęciu wschodniej Mołdawii przez Rosję w 1812, zwanej odtąd Besarabią, opiekę nad klasztorem przejęła Cerkiew Rosyjska[3]. W czasach rosyjskich odremontowano cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej, przebudowując kopułę w stylu rosyjskim, a następnie zbudowano cerkiwie św. Jerzego (1840) i św. Mikołaja (1903)[2]. W okresie międzywojennym klasztor znajdował się na terenie Rumunii i podlegał Patriarchatowi Rumunii. Po aneksji Besarabii przez Związek Sowiecki i utworzeniu Mołdawskiej SSR w latach 1947–1989 budynki klasztorne pełniły rolę szpitala gruźliczego i domu kultury[3]. Obecnie obiekty klasztorne pełnią ponownie funkcje religijne.

Ponieważ cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej jest jedyną dobrze zachowaną cerkwią z XVI stulecia w granicach Republiki Mołdawii władze sowieckie w ramach polityki mołdawianizacji popularyzowały obraz młodszych budowli w stylu rosyjskim, by unikać sentymentów prorumuńskich – stąd często na zdjęciach widać cerkiew zimową św. Mikołaja.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Crestinortodox.ro Mănăstirea Căpriana]
  2. a b c Moldovenii.md Mănăstirea Căpriana]
  3. a b Ortodox.md Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului”, s. Căpriana, r. Strășeni