Klaudia Kołodziej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klaudia Kołodziej
Data urodzenia 11 października 1998
Klub LKS „Witów ski” Mszana Górna

Klaudia Kołodziej (ur. 11 października 1998) – polska biegaczka narciarska. Medalistka mistrzostw Polski seniorek. Uczestniczka Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2015 i Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2016.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kołodziej w styczniu 2015 brała udział w rywalizacji biegaczek narciarskich w ramach Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2015. W zawodach tych zajęła 49. miejsce w sprincie stylem klasycznym, 57. pozycję w biegu na 5 kilometrów stylem dowolnym i 59. miejsce w biegu na 7,5 kilometra stylem klasycznym[1].

W marcu 2015, startując wspólnie z Martą Janią w barwach drużyny LKS Witów Mszana Górna, zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski seniorek w sprincie drużynowym stylem dowolnym[2].

W sezonie 2015/2016 zadebiutowała w Pucharze Słowiańskim w biegach narciarskich. Na podium zawodów tej rangi po raz pierwszy stanęła 27 lutego 2016 w Kremnicy, gdzie w sprincie stylem dowolnym zajęła 3. pozycję. W debiutanckim sezonie zgromadziła w sumie 167 punktów, plasując się na 8. miejscu w klasyfikacji generalnej tego cyklu[1].

Kołodziej została powołana na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży 2016[3]. Indywidualnie plasowała się w trzeciej dziesiątce, zajmując najwyżej 26. pozycją w crossie. Wzięła także udział w sztafecie mieszanej, gdzie, wspólnie z polskim zespołem (startującym w składzie: Kinga Rajda, Dawid Jarząbek, Paweł Twardosz, Klaudia Kołodziej i Mateusz Haratyk), zajęła 9. miejsce[4].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
47. 30 stycznia 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow Sprint stylem klasycznym 3:34,60 min Rosja Polina Niekrasowa
50. 1 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 5 km stylem dowolnym 12:45,4 min +2:28,1 min Szwecja Ebba Andersson
42. 3 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 10 km bieg łączony 27:17,3 min +5:30,5 min Norwegia Marte Mæhlum Johansen
63. 28 stycznia 2018 Szwajcaria Goms Sprint stylem dowolnym 2:52,55 min Szwecja Moa Lundgren
78. 30 stycznia 2018 Szwajcaria Goms 5 km stylem klasycznym 16:23,9 min +3:55,5 min Rosja Polina Niekrasowa
12. 3 lutego 2018 Szwajcaria Goms bieg sztafetowy 4×3,3 km[a] 39:17,4 min +3:34,4 min  Niemcy

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
46. 21 stycznia 2019 Finlandia Lahti Sprint stylem klasycznym 3:18,33 min Szwecja Moa Lundgren
50. 25 stycznia 2019 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym (start masowy) 40:31,4 min +6:12,0 min Rosja Anna Żeriebiatjewa

Igrzyska olimpijskie młodzieży[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
26. 13 lutego 2016 Norwegia Lillehammer Cross 3:26,35 min Szwecja Moa Lundgren
29. 16 lutego 2016 Norwegia Lillehammer Sprint stylem klasycznym 3:19,55 min Szwecja Johanna Hagström
29. 18 lutego 2016 Norwegia Lillehammer 5 km stylem dowolnym 12:58,8 min +2:12,5 min Rosja Maja Jakunina

Olimpijski festiwal młodzieży Europy[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
59. 26 stycznia 2015 Liechtenstein Steg 7,5 km stylem klasycznym 23:04,3 min +5:30,9 min Norwegia Marte Mæhlum Johansen
57. 28 stycznia 2015 Liechtenstein Steg 5 km stylem dowolnym 13:46,1 min +3:05,4 min Niemcy Antonia Fräbel
49. 29 stycznia 2015 Liechtenstein Steg Sprint stylem klasycznym Rosja Olga Kuczeruk

Slavic Cup[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2015/2016 8.
2016/2017 6.
2017/2018 6.
2018/2019 10.

Miejsca w poszczególnych zawodach Slavic Cup[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2015/2016
Szczyrbskie Jezioro 12.12 Szczyrbskie Jezioro 13.12 Szczyrbskie Jezioro 9.01 Szczyrbskie Jezioro 10.01 Kremnica Skalka 27.02 Kremnica Skalka 28.02 punkty
24 21 - 6 3 4 167
Sezon 2016/2017
Szczyrbskie Jezioro 16.12 Szczyrbskie Jezioro 17.12 Szczyrbskie Jezioro 18.12 Zakopane 18.02 Zakopane 19.02 Jablonec nad Nysą 24.02 Jablonec nad Nysą 25.02 Jablonec nad Nysą 25.02 Harrachov 11.03 Harrachov 12.03 punkty
7 6 - 2 4 - - - 9 11 259
Sezon 2017/2018
Szczyrbskie Jezioro 16.12 Szczyrbskie Jezioro 17.12 Szczyrbskie Jezioro 29.12 Szczyrbskie Jezioro 30.12 Wisła 3.03 Wisła 4.03 Kremnica Skalka 17.03 Kremnica Skalka 18.03 punkty
- - - 12 5 7 5 4 198
Sezon 2018/2019
Szczyrbskie Jezioro 15.12 Szczyrbskie Jezioro 16.12 Szczyrbskie Jezioro 29.12 Szczyrbskie Jezioro 30.12 Zakopane 2.02 Zakopane 3.02 Wisła 9.03 Wisła 10.03 Kremnica Skalka 23.03 Kremnica Skalka 24.03 punkty
6 6 10 8 10 8 9 10 - - 251
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował

Mistrzostwa Polski[edytuj | edytuj kod]

W tabeli przedstawiono wyłącznie pozycje medalowe. Źródło:[5]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
3.Bronze medal with cup.svg 21 marca 2015 Wisła bieg sztafetowy 4×5km[b] 25:15,08 min +1:59,93 min AZS-AWF Katowice
3.Bronze medal with cup.svg 28 marca 2019 Jakuszyce Sprint drużynowy stylem klasycznym[c] 24:01,26 min LKS Markam Wiśniowa Osieczany 1
2.Silver medal with cup.svg 29 marca 2019 Jakuszyce bieg sztafetowy 4×5km[d] 1:16:20,08 h LKS Markam Wiśniowa Osieczany

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Monika Skinder, Eliza Rucka, Izabela Marcisz, Klaudia Kołodziej
  2. Skład zespołu LKS Witów Ski Mszana Górna: Klaudia Kołodziej, Marta Jania.
  3. Skład drużyny:LKS Witów SKI Mszana Górna: Ewelina Kołodziej, Klaudia Kołodziej
  4. Skład zespołu LKS Witów SKI Mszana Górna: Magdalena Murzyn, Klaudia Kołodziej, Julia Demkowska, Ewelina Kołodziej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b KOLODZIEJ Klaudia (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-02-09].
  2. MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW w biegach narciarskich, Kubalonka, 21.03.2015 r. TEAM SPRINT KOBIET - F WYNIKI OFICJALNE. skipol.pl, 2015-03-21. [dostęp 2016-02-09].
  3. Skład Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej na II Zimowe MIO Lillehammer 2016. olimpijski.pl. [dostęp 2016-02-09].
  4. AthletesKOLODZIEJ Klaudia (ang.). wyog2016.sportresult.com. [dostęp 2016-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-26)].
  5. Klaudia Kołodziej – Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. mp-biegi.ency.pl. [dostęp 2019-04-13].