Klemens (Rodajkin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klemens
Климент
Wiktor Rodajkin
Виктор Родайкин
biskup krasnosłobodski i tiemnikowski
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 9 lutego 1971
Staroje Szajgowo
biskup krasnosłobodski i tiemnikowski
Okres sprawowania od 2011
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia krasnosłobodska
Śluby zakonne 24 sierpnia 2003
Diakonat 11 września 1999
Prezbiterat 12 września 1999
Sakra biskupia 2 grudnia 2009
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 2 grudnia 2009
Miejscowość Moskwa
Miejsce Sobór Chrystusa Zbawiciela
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Warsonofiusz (Sudakow), Hilarion (Alfiejew), Prokl (Chazow), Arseniusz (Jepifanow), Aleksy (Frołow), Sawa (Wołkow), Aleksander (Agrikow), Beniamin (Zaricki), Longin (Korczagin), Sergiusz (Czaszyn), Łazarz (Gurkin), Cyryl (Pokrowski)

Klemens, imię świeckie Wiktor Timofiejewicz Rodajkin, Виктор Тимофеевич Родайкин (ur. 9 lutego 1971 w Starojem Szajgowie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie chłopskiej. Ukończył szkołę muzyczną w Sarańsku w klasie skrzypiec i altówki. W 1992 wstąpił do seminarium duchownego w Moskwie, zaś po uzyskaniu jego dyplomu w 1995 kontynuował studia teologiczne w Petersburskiej Akademii Duchownej, które ukończył w 1999 z tytułem kandydata nauk teologicznych. 11 września 1999 arcybiskup penzeński i kuźniecki Serafin (Tichonow) wyświęcił go na diakona, zaś 12 września – na kapłana. 24 sierpnia 2003 złożył wieczyste śluby zakonne, przyjmując imię Klemens. Służył w eparchii penzeńskiej i kuźnieckiej m.in. jako proboszcz soboru Wniebowstąpienia Pańskiego w Kuźniecku. W 2006 otrzymał godność igumena.

W czerwcu 2009 został przeniesiony do eparchii sarańskiej jako przełożony monasteru św. Jana Teologa w Sarańsku. Od 9 sierpnia 2009 był archimandrytą. 10 października 2009 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa pomocniczego eparchii sarańskiej i mordowskiej z tytułem biskupa ruzajewskiego. Uroczysta chirotonia miała miejsce 2 grudnia 2009 w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie z udziałem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza (Sudakowa), wołokołamskiego Hilariona (Alfiejewa), arcybiskupów symbirskiego i mielekeskiego Prokla (Chazowa), istrińskiego Arseniusza (Jepifanowa), oriechowo-zujewskiego Aleksego (Frołowa) oraz biskupów krasnogorskiego Sawy (Wołkowa), dmitrowskiego Aleksandra (Agrikowa), lubierieckiego Beniamina (Lichomanowa), saratowskiego i wolskiego Longina (Korczagina), sołniecznogorskiego Sergiusza (Czaszyna), narewskiego Łazarza (Gurkina) oraz pawłowo-posadskiego Cyryla (Pokrowskiego).

29 maja 2011 został pierwszym ordynariuszem nowo powstałej eparchii krasnosłobodskiej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup krasnosłobodski
od 2011
Następca
Nadal sprawuje urząd