Klimkowa Turnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klimkowa Turnia
Widok na Klimkową Turnię ze Sławkowskiego Szczytu

Klimkowa Turnia (słow. Bradavica SV vrchol, niem. Gömöry-Turm, węg. Gömöry-torony, 2476 m) – najbardziej na wschód wysunięty wierzchołek Staroleśnego Szczytu w słowackich Tatrach Wysokich. Szczyt ten ma cztery wierzchołki. Klimkowa Turnia wraz z Tajbrową Turnią tworzą parę szczytów położonych po wschodniej stronie Klimkowych Wrótek. Po stronie zachodniej znajduje się Kwietnikowa Turnia i Pawłowa Turnia[1].

Klimkowa Turnia uważana jest za najwyższy wierzchołek Staroleśnego Szczytu[1], ale zamontowana na Tajbrowej Turni słowacka tabliczka informacyjna z nazwą Bradavica (Staroleśny Szczyt) również podaje wysokość 2476 m.

Staroleśny Szczyt to jeden z najtrudniej dostępnych szczytów Tatr. Wchodzi się na niego przez Klimkowy Żleb wyprowadzający na Klimkowe Wrótka[2]. Z nich wejście na Klimkową Turnię jest już łatwe, nie tworzy ona bowiem granitowego monolitu, lecz luźniejsze skupisko głazów. Na szczycie zamontowano niewielki, metalowy krzyż.

Nazwa turni, przełączki i opadającego z niej żlebu pochodzi od przewodnika tatrzańskiego – Klemensa Bachledy, który jako pierwszy 14 sierpnia 1892 roku zdobył Staroleśny Szczyt[3]. W wyprawie tej brali udział Kazimierz Tetmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Edward Koelichen, Jan Koelichen, Franciszek Krzyształowicz i 4 przewodników zakopiańskich, ale Klimek Bachleda najpierw sam wszedł i wybrał drogę, a potem dopiero wyprowadził resztę grupy[4].

Na Staroleśny Szczyt nie prowadzi żaden szlak turystyczny, zgodnie z przepisami Tatrzańskiego Parku Narodowego wejście możliwe jest z przewodnikiem[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie, przewodnik taternicki, tom XIII. Warszawa: Sport i Turystyka, reprint Sklep Podróżnika, 1967, reprint 1993.
  2. Przewodnik taternicki. Staroleśny Szczyt (2476). [dostęp 2018-05-31].
  3. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  4. a b Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Wyd. Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.