Klub Dumas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klub Dumas (hiszp. El club Dumas albo La sombra de Richelieu) – hiszpańska powieść autorstwa Artura Péreza-Revertego. Wydana w Polsce i kilkakrotnie wznawiana. Druga wersja tytułu oznacza Cień Richelieu i pochodzi z książki Dumasa Dwadzieścia lat później.

Na jej podstawie Roman Polański nakręcił w 1999 roku film Dziewiąte wrota, usuwając jednak wszystkie aluzje do książek Dumasa.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem jest Lucas Corso, specjalista od starych książek. Dostaje on zlecenie od bogatego Varo Borjy, aby odszukał dla niego i porównał trzy egzemplarze tajemniczej księgi o przywoływaniu Szatana.

Corso, chcąc zarobić, wyrusza do właścicieli dwóch pozostałych egzemplarzy. Po drodze na jego życie nastaje pewien mężczyzna, którego Corso w myślach przezywa Rochefortem - imieniem postaci z Trzech muszkieterów Dumasa. Wkrótce pojawia się również złowroga Milady. Rzeczywistość, historia z Trzech muszkieterów i tajemnica szatańskiej księgi Dziewięcioro Wrót do Królestwa Cieni zaczynają się przeplatać, a Corso nawet nie zdaje sobie sprawy, że odgrywa w tym wszystkim ściśle zaplanowaną rolę.