Klub Przyrodników

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klub Przyrodników
Państwo  Polska
Siedziba Świebodzin
Prezes Robert Wojciech Stańko
Nr KRS 0000022399
Data rejestracji 2001
brak współrzędnych

Klub Przyrodników (dawniej Lubuski Klub Przyrodników) – pozarządowa organizacja ekologiczna, zajmująca się ochroną przyrody oraz edukacją ekologiczną. Klub powstał w roku 1983, formalnie został zarejestrowany w 1989. Siedziba klubu mieści się w Świebodzinie, obszarem działania jest cała Polska, szczególnie jednak Polska Zachodnia. Do działań klubu należą przede wszystkim: inwentaryzacje przyrodnicze, planowanie ochrony przyrody, organizowanie konferencji, sympozjów, szkoleń i warsztatów, opiniowanie aktów prawnych.

Do projektów realizowanych przez klub należą m.in. wdrażanie w Polsce sieci Natura 2000, ochrona muraw kserotermicznych, starych odmian drzew owocowych oraz chwastów polnych. Ważną sferę działalności stanowią projekty ochrony mokradeł, w tym szczególnie torfowisk. Liczne projekty ochrony mokradeł i małej retencji są realizowane we współpracy z nadleśnictwami. W latach 2004-2007 realizowany był duży projekt ochrony torfowisk bałtyckich w Polsce, finansowany przez Komisję Europejską w ramach instrumentu finansowego LIFE. Klub prowadzi też ekspozycje przyrodnicze i punkty informacji turystycznej, m.in. Muzeum Łąki w Owczarach, gdzie istnieje jego stacja terenowa. Druga stacja terenowa powstaje w miejscowości Uniemyśl w Górach Kamiennych.

Przy klubie działa też Wydawnictwo Klubu Przyrodników, publikujące książki i broszury o tematyce przyrodniczej, w tym poradniki. Klub wydaje również kwartalnik naukowy, poświęcony przyrodzie i jej ochronie – „Przegląd Przyrodniczy” oraz biuletyn „Bociek”. Prowadzi przyrodniczą księgarnię wysyłkową.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]