Klubowe Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn 2017

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klubowe Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn 2017
2017 FIVB Men’s Volleyball Club World Championship
2016 2018
Szczegóły rozgrywek
Organizator Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej
Termin 12–17 grudnia 2017
Sezon 13.
Miejsce finału Kraków, Polska
Liczba drużyn 8
Liczba hal 3 (w 3 miastach)
Zwycięzca Rosja Zenit Kazań
Statystyki rozgrywek
MVP Włochy Osmany Juantorena
Liczba meczów 16
Strona internetowa

Klubowe Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn 2017 (oficjalna nazwa 2017 FIVB Men’s Volleyball Club World Championship) – 13. turniej o tytuł klubowego mistrza świata, który odbył się w dniach 12–17 grudnia 2017 roku w Polsce, po raz pierwszy w historii[1].

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Turniej składał się z dwóch rund, w trakcie których rozegrano 16 meczów. W fazie grupowej stworzono dwie grupy (A i B). W każdej znalazły się po 4 zespoły. Rywalizacja w każdej grupie odbywała się systemem kołowym. Do fazy pucharowej awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup. Zespoły z miejsc 3-4 zostały sklasyfikowane w tabeli końcowej turnieju na 5. miejscu. W fazie finałowej odbyły się półfinały, mecz o 3. miejsce i finał. Pary półfinałowe zostały stworzone według wzoru:

A1 – B2
A2 – B1.

Przegrani półfinałów zagrali o 3. miejsce, natomiast wygrani zmierzyli się w finale. Zwycięzca meczu finałowego został klubowym mistrzem świata.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Grupa A Grupa B Faza finałowa
Polska Opole Polska Łódź Polska Kraków
Hala Okrąglak Atlas Arena Tauron Arena
Pojemność: 3 500 Pojemność: 13 806 Pojemność: 15 328
Atlas Arena - Łódź.jpg Kraków Arena z lotu ptaa.JPG

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Sposób awansu
Polska ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Gospodarz (Mistrz Polski 2017)
Iran Sarmajeh Bank Teheran Klubowy Mistrz Azji 2016
Brazylia Sada Cruzeiro Klubowy Mistrz Ameryki Połud. 2017
Rosja Zenit Kazań Zwycięzca Ligi Mistrzów 2016/17
Włochy Cucine Lube Civitanova Mistrz Włoch 2017
Argentyna Club Ciudad de Bolívar Mistrz Argentyny 2017
Chińska Republika Ludowa Fudan University Shanghai Mistrz Chin 2017
Polska PGE Skra Bełchatów dzika karta

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Włochy Cucine Lube Civitanova 8 3 3 0 9 2 4.5 265 227 1.17
2 Brazylia Sada Cruzeiro 6 3 2 1 6 3 2 212 203 1.04
3 Polska ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 3 1 2 5 8 0.63 283 306 0.92
4 Iran Sarmajeh Bank Teheran 1 3 0 3 2 9 0.22 239 263 0.91

Źródło: [1]
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
12.12.2017 17:30 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Polska 3:2 Iran Sarmajeh Bank Teheran 19:25 20:25 25:16 31:29 17:15 2800 [2][3]
12.12.2017 20:30 Sada Cruzeiro Brazylia 0:3 Włochy Cucine Lube Civitanova 21:25 16:25 18:25     2500 [4][5]
13.12.2017 17:30 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Polska 2:3 Włochy Cucine Lube Civitanova 25:23 21:25 25:23 21:25 16:18 3300 [6][7]
13.12.2017 20:30 Sarmajeh Bank Teheran Iran 0:3 Brazylia Sada Cruzeiro 23:25 20:25 22:25     2900 [8][9]
14.12.2017 17:30 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Polska 0:3 Brazylia Sada Cruzeiro 13:25 30:32 20:25     3300 [10][11]
14.12.2017 20:30 Cucine Lube Civitanova Włochy 3:0 Iran Sarmajeh Bank Teheran 26:24 25:17 25:23     2700 [12][13]

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Rosja Zenit Kazań 9 3 3 0 9 0 MAX 229 171 1.34
2 Polska PGE Skra Bełchatów 6 3 2 1 6 4 1.5 236 217 1.09
3 Chińska Republika Ludowa Fudan University Shanghai 2 3 1 2 3 8 0.38 220 251 0.88
4 Argentyna Club Ciudad de Bolívar 1 3 0 3 3 9 0.33 237 283 0.84

Źródło: [14]
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
12.12.2017 17:30 Zenit Kazań Rosja 3:0 Argentyna Club Ciudad de Bolívar 25:20 25:19 25:17     1285 [15][16]
12.12.2017 20:30 PGE Skra Bełchatów Polska 3:0 Chińska Republika Ludowa Fudan University Shanghai 25:18 25:19 25:21     2665 [17][18]
13.12.2017 17:30 Zenit Kazań Rosja 3:0 Chińska Republika Ludowa Fudan University Shanghai 25:15 25:16 25:21     1822 [19][20]
13.12.2017 20:30 PGE Skra Bełchatów Polska 3:1 Argentyna Club Ciudad de Bolívar 23:25 25:15 25:21 25:19   3726 [21][22]
14.12.2017 17:30 Fudan University Shanghai Chińska Republika Ludowa 3:2 Argentyna Club Ciudad de Bolívar 22:25 25:20 23:25 25:18 15:13 2487 [23][24]
14.12.2017 20:30 PGE Skra Bełchatów Polska 0:3 Rosja Zenit Kazań 27:29 20:25 16:25     6054 [25][26]

Faza finałowa[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
16.12 – Kraków
 Włochy Cucine Lube Civitanova 3  
 Polska PGE Skra Bełchatów 0  
 
17.12 – Kraków
     Włochy Cucine Lube Civitanova 0
   Rosja Zenit Kazań 3
 
 
Mecz o 3. miejsce
16.12 – Kraków 17.12 – Kraków
 Rosja Zenit Kazań 3  Polska PGE Skra Bełchatów  0
 Brazylia Sada Cruzeiro 0    Brazylia Sada Cruzeiro  3


Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
16.12.2017 17:30 Sada Cruzeiro Brazylia 0:3 Rosja Zenit Kazań 23:25 19:25 18:25     3500 [27][28]
16.12.2017 20:30 Cucine Lube Civitanova Włochy 3:0 Polska PGE Skra Bełchatów 25:23 25:23 25:23     4013 [29][30]

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
17.12.2017 17:30 PGE Skra Bełchatów Polska 0:3 Brazylia Sada Cruzeiro 19:25 18:25 13:25     4500 [31][32]

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
17.12.2017 20:30 Cucine Lube Civitanova Włochy 0:3 Rosja Zenit Kazań 25:27 22:25 22:25     5558 [33][34]

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy
zawodnik (MVP)
Najlepszy
atakujący
Najlepsi
środkowi
Najlepsi
przyjmujący
Najlepszy
libero
Najlepszy
rozgrywający
Włochy Osmany Juantorena Bułgaria Cwetan Sokołow Kuba Roberlandy Simón Aties
Rosja Aleksiej Samojlenko
Brazylia Leal
Polska León
Francja Jenia Grebennikov Rosja Aleksandr But´ko

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna
Gold medal world centered-2.svg Rosja Zenit Kazań
Silver medal world centered-2.svg Włochy Cucine Lube Civitanova
Bronze medal world centered-2.svg Brazylia Sada Cruzeiro
4. Polska PGE Skra Bełchatów
5. Polska ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Chińska Republika Ludowa Fudan University Shanghai
7. Iran Sarmajeh Bank Teheran
Argentyna Club Ciudad de Bolívar

Przypisy[edytuj | edytuj kod]