Kluczewo (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 53°39′3″N 16°11′13″E
- błąd 38 m
WD 53°39'3"N, 16°11'6"E
- błąd 38 m
Odległość 135 m
Kluczewo
wieś
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat drawski
Gmina Czaplinek
Wysokość 145 m n.p.m.
Liczba ludności (2007) 341
Strefa numeracyjna 94
Kod pocztowy 78-552
Tablice rejestracyjne ZDR
SIMC 0304800
Położenie na mapie gminy Czaplinek
Mapa lokalizacyjna gminy Czaplinek
Kluczewo
Kluczewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kluczewo
Kluczewo
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Kluczewo
Kluczewo
Położenie na mapie powiatu drawskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu drawskiego
Kluczewo
Kluczewo
Ziemia53°39′03″N 16°11′13″E/53,650833 16,186944

Kluczewo (niem. Klaushagen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 341 mieszkańców.

Wieś wchodząca w skład sołectwa: Brzezinka.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wieś owalnica leży ok. 12 km na północ od Czaplinka, przy drodze wojewódzkiej nr 163, na południowym skraju Szwajcarii Połczyńskiej, między jeziorami Drawsko (1,2 km na wschód od niego) i Prosino (800 m na północny zachód od niego).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś została założona w XIV wieku na północnym skraju włości drahimskich i przez kilkaset lat była bardzo niespokojną wsią graniczną, co kilkadziesiąt lat paloną i odbudowywaną. Z tym okresem związana jest wojna o świnie. Rzecz miała miejsce w roku 1578, gdy od północy ze starostwem drahimskim sąsiadowały włości rodowe rodziny Manteuffel z Połczyna-Zdroju. Trzody świń należące do nich wypasane były po polskiej stronie granicy, w pobliżu wsi Kluczewo. W związku z tym starosta nakazał mieszkańcom Kluczewa zarekwirować trzody, co też niebawem się stało. W odwecie Manteufflowie zbrojnie przekroczyli granicę Polski i puścili Kluczewo z dymem oraz uprowadzili do Połczyna-Zdroju mieszkańców wsi, bydło i własną odzyskaną trzodę. Sprawa oparła się aż o koronowane głowy i w końcu Manteufflowie na polecenie księcia pomorskiego Barnima X, zwrócili jeńców i bydło oraz wypłacili kontrybucję za ziszczone mienia[1]. W latach 1946–54 siedziba gminy Kluczewo.

Tuż po wojnie, na mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego miejscowość pojawiła się pod nazwą Klauszewo[2].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest[3]:

inne obiekty:

  • pomnik żołnierzy polskich poległych w roku 1945 w czasie walk w okolicach Kluczewa, znajduje się na miejscowym cmentarzu.
  • pozostałości stożkowatego gródka rycerskiego nad północnym brzegiem jeziora Prosino. Otoczony fosą gródek powstał w okresie średniowiecza i na jego szczycie wznosiła się niezachowana obecnie drewniana wieża mieszkalna[5].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Ok. 700 m na południowy wschód leży faunistyczny rezerwat przyrody "Jezioro Prosino" o pow. 86 ha, utworzony 17 listopada 1988 r. W rezerwacie można zaobserwować kilkadziesiąt gatunków ptaków, w tym m.in. łabędzie, perkoza dwuczubego, perkozka, cyranki, krakwy, krzyżówki, błotniaka stawowego, bekasa kszyka, zimorodka, remiza. Rezerwat stanowi również obiekt botaniczny i odznacza się występowaniem kilku zespołów roślinnych wodnych, szuwarowych i zaroślowych. Na północ od jeziora zachowane jest grodzisko z okresu wczesnośredniowiecznego.

W Kluczewie rozpoczyna się Szwajcaria Połczyńska. Jest to najwyższa część wzniesień moreny czołowej lodowca na terenie Pojezierza Drawskiego i charakteryzuje się kombinacją wysokich wzgórz, jezior, rzek i lasów. Ten fenomen przyrodniczy swą sławę zawdzięcza drodze wojewódzkiej nr 163, która przecina go w środkowej części i tworzy "Drogę ponad stu zakrętów". Biegnie ona wzdłuż Doliny Pięciu Jezior, utworzonej przez niewielkie jeziora Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe, połączone Drawą i otoczonej przez wysokie wzgórza o wysokości do ponad 200 m n.p.m. Zbocza wzgórz porośnięte są starymi lasami bukowymi, które dochodzą niemal do samego lustra wody.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez wieś przechodzi szlak turystyczny czerwony Szlak Solny o długości 152 km (CzaplinekStare DrawskoSpyczna Góra (202 m n.p.m.) – Kluczewo – TychowoPołczyn-ZdrójBiałogardKarlinoKołobrzeg).

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

We wsi znajduje się szkoła podstawowa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Edward Rymar, Rodowód książąt pomorskich, Książnica Pomorska w Szczecinie, Szczecin 1995, ​ISBN 83-902780-0-6​: T.2, strona 184.
  2. Pierwsza powojenna mapa Polski wydana przez WIG Sztabu Generalnego w roku 1945
  3. Rejestr zabytków nieruchomych woj. zachodniopomorskiego - stan na 31.12.2012 r.. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 12. [dostęp 3.5.13].
  4. Historia. „UMiG”. Czaplinek. 
  5. Czesław Piskorski "Pomorze Zachodnie, mały przewodnik" Wyd. Sport i Turystyka Warszawa 1980 s. 155 ​ISBN 83-217-2292-X