Kołczewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kołczewo
Jezioro Kołczewo
Jezioro Kołczewo
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat kamieński
Gmina Wolin
Liczba ludności (2011) 721[1]
Strefa numeracyjna (+48) 91
Kod pocztowy 72-514
Tablice rejestracyjne ZKA
SIMC 0785780
Położenie na mapie gminy Wolin
Mapa lokalizacyjna gminy Wolin
Kołczewo
Kołczewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kołczewo
Kołczewo
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Kołczewo
Kołczewo
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kamieńskiego
Kołczewo
Kołczewo
Ziemia53°57′57″N 14°36′57″E/53,965833 14,615833

Kołczewo (do 1945 niem. Kolzow) – wieś letniskowa w północno-zachodniej Polsce, położona w woj. zachodniopomorskim, w pow. kamieńskim, w gminie Wolin. Według danych z 2011 roku wieś miała 721 mieszkańców[1].

W latach 1945–1954 i 1973–1976 miejscowość była siedzibą gminy Kołczewo.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Mapa wyspy Wolin z zaznaczonym Kołczewem

Miejscowość leży przy nadmorskiej drodze wojewódzkiej nr 102 na odcinku pomiędzy Międzyzdrojami a Dziwnowem, ok. 13 km na północ od Wolina, przy wschodnim brzegu jeziora o tej samej nazwie - należącego do Pojezierza Wolińskiego.

W 2007 roku do Kołczewa przyłączono przysiółki Kołczewko i Wartowo[2].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

We wsi jest stacja benzynowa, przystanek PKS, szkoła podstawowa, przedszkole, ośrodek zdrowia, sklepy spożywcze i przemysłowe, świetlica-dyskoteka, warsztaty samochodowe, filia banku spółdzielczego (z bankomatem SGB) oraz agencja pocztowa. We wsi ma swoją siedzibę OSP Kołczewo[3].

W Kołczewie znajduje się kompleks golfowy o powierzchni 66 ha, obejmujący m.in. 18-dołkowe pole golfowe oraz 9-dołkowe pole treningowe. Jest to jedno z dwóch najstarszych pól golfowych w Polsce[4]. Jest to jedno z dwóch najstarszych pól golfowych w Polsce. W roku 2017 pole golfowe przejęła grupa miłośników tego sportu i postanowili udostępnić miejsce dla wszystkich. Przeprowadzono szereg modernizacji oraz odświeżono budynek klubowy. Udostępniono też restaurację[5].

Zabudowa[edytuj | edytuj kod]

Wieś ma czytelny do dziś układ owalnicowy i urozmaiconą rzeźbę terenu z dwoma wzniesieniami w południowej i południowo-wschodniej części. Na wzniesieniu południowym stał niegdyś kościół średniowieczny otoczony cmentarzem parafialnym, nieczynnym od 1945 r. i porośnięty starodrzewem. Stylowy dworek z XIX w. (obecnie budynek mieszkalny, kiedyś szkoła podstawowa) oraz kościół z XIX w.

Nad jeziorem znaleźć można ślady grodziska Słowian z XII wieku[6].

Zabytki:

  • relikty kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny z przełomu XV/XVI wieku,
  • cmentarz przy kościele (nieczynny)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z epoki brązu, z okresu kultury łużyckiej. Skupisko osadnicze można datować na średniowieczne (IX wiek), a kilka osad i punktów osadniczych z okresu od X do XII wieku.

Miejscowość pierwszy raz wymieniana jest w źródłach pisanych w początkach XIV wieku (1311) pod nazwą Koltzowe (Coltzowe). W roku 1492 został w zachowanych dokumentach wspomniany proboszcz Detlevus Goesz.

W południowej części wsi w XV wieku powstał kościół. Zniszczony został na początku XIX wieku a w 1859 roku zabezpieczony jako trwała ruina. Rozebrany został w latach 60. XX wieku. W latach 1857-1883 został wybudowany nowy kościół, ufundowany przez tajnego radcę z Berlina P.D. Tobolda. Obie świątynie wybudowano w południowo-wschodniej części wsi. Przy obu znajdowały się cmentarze. W połowie XIX wieku we wsi były dwie szkoły i dwa wiatraki.

Wieś przez okres swojego istnienia - od średniowiecza, aż do 1945 stanowiła dobra miasta Wolin.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Wokół wsi znajdują się charakterystyczne dla tej części wyspy, zespoły łąkowo-bagienne o rzadkiej szacie roślinnej. Występują zbiorowiska wysokich bylin bagiennych i bogata warstwa mszysta[6].

W pobliżu stylowego dworku z XIX w. rosną dwa potężne jesiony, będące pomnikami przyrody: Miłko i Przemko.

30 listopada 2012 celem zachowania wartości przyrodniczych, naukowych i krajobrazowych Rada Miejska w Wolinie ustanowiła nowy pomnik przyrody. Jest nim drzewo z gatunku dąb szypułkowy o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 1,3 m – 637 cm, w wieku lat ca: 380-400, o wysokości: 28-32 m, rosnący przy ul. Zwycięstwa 37. Określono również jego nazwę jako: „Dąb Mamre”[7].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

We wsi znajduje szkoła podstawowa do której uczęszczają dzieci z Kołczewa. Do obwodu Publicznej Szkoły Podstawowej w Kołczewie należą również miejscowości: Chynowo, Kodrąb, Domysłów, Rekowo, Świętouść, Wartowo, Wisełka, Żółwino, Granik, Jarzębowo, Korzęcin, Łojszyno, Łuskowo, Sierosław i Zastań.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wieś Kołczewo. polskawliczbach.pl
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 2006 r. (Dz.U. z 2006 r. nr 240, poz. 1746, s. 12046)
  3. OSP Kołczewo
  4. Amber Baltic - pole golfowe w Kołczewie. miedzyzdroje.it.
  5. Amber Baltic Golf Club. abgc.pl
  6. a b Kołczewo. Pomorze Zachodnie Travel. [dostęp 2018-08-19].
  7. Uchwała Nr XXXV/351/12 Rady Miejskiej w Wolinie z dnia 30 listopada 2012