Kołowy Kopiniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kołowy Kopiniak
Ilustracja
Kołowy Kopiniak wśród podpisanych obiektów
Państwo  Słowacja
Pasmo Tatry, Karpaty
Wysokość ok. 2210 m n.p.m.
Pierwsze wejście 13 sierpnia 1911 r.
R. Kordys, J. Maślanka
Położenie na mapie Tatr
Mapa lokalizacyjna Tatr
Kołowy Kopiniak
Kołowy Kopiniak
Ziemia49°12′50,8″N 20°11′59,4″E/49,214111 20,199833

Kołowy Kopiniak (słow. Veľký hrb, Hrb, niem. Pflockseekuppe, węg. Karótavi púp) – kopulasty szczyt o wysokości ok. 2210 m, znajdujący się w górnej części Kołowej Grani w słowackich Tatrach Wysokich. Od Modrej Turni położonej na południowym wschodzie w grani głównej oddziela go Kołowa Brama, natomiast od Wielkiej Kołowej Turni – najbliższej z trzech Kołowych Turni – na północy oddzielony jest Zadnią Kołową Ławką. Jest to najwyższe wzniesienie Kołowej Grani[1].

Grań, w której położony jest Kołowy Kopiniak, oddziela od siebie dwie odnogi Doliny Kołowej: Bździochową Kotlinę po stronie zachodniej i Bździochowe Korycisko po stronie wschodniej. Wschodnie stoki Kołowego Kopiniaka, opadające do Bździochowego Koryciska, są dość łagodne. Po stronie Bździochowej Kotliny znajduje się północno-zachodnia ściana Kołowego Kopiniaka, ograniczona żlebami spod Kołowej Szczerbiny i Zadniej Kołowej Ławki. W lewej części tej ściany można wyróżnić żebro. Wierzchołek szczytu jest płaski[1].

Na wierzchołek Kołowego Kopiniaka, podobnie jak na inne obiekty w Kołowej Grani, nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Najdogodniejsze drogi dla taterników wiodą na szczyt granią z sąsiednich przełęczy oraz od wschodu z Bździochowego Koryciska. Wejście ścianą północno-zachodnią jest częściowo trudne (III w skali UIAA)[1].

Pierwsze wejścia turystyczne:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIII. Przełęcz Stolarczyka – Modra Ławka. Warszawa: Sport i Turystyka, 1983, s. 230–232. ISBN 83-217-2472-8.