Kościół Świętej Trójcy w Białobrzegach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół
Świętej Trójcy
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo  Polska
Miejscowość POL Białobrzegi COA.svg Białobrzegi
ul. Krakowska
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Świętej Trójcy
Wezwanie św. Trójcy
Położenie na mapie Białobrzegów
Mapa lokalizacyjna Białobrzegów
Kościół Świętej Trójcy
Kościół
Świętej Trójcy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Świętej Trójcy
Kościół
Świętej Trójcy
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Kościół Świętej Trójcy
Kościół
Świętej Trójcy
Położenie na mapie powiatu białobrzeskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu białobrzeskiego
Kościół Świętej Trójcy
Kościół
Świętej Trójcy
Położenie na mapie gminy Białobrzegi
Mapa lokalizacyjna gminy Białobrzegi
Kościół Świętej Trójcy
Kościół
Świętej Trójcy
51°39′03″N 20°57′13″E/51,650914 20,953503

Kościół Świętej Trójcy w Białobrzegachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu jedlińskiego diecezji radomskiej.

Świątynia została zbudowana w dwóch etapach. Zaprojektował ją warszawski architekt Stefan Szyller. Pierwszy etap budowy przypadł na lata 1932-1939, był to czas urzędowania księdza proboszcza Stanisława Jakóbowskiego. Kamień węgielny został poświęcony w dniu 7 kwietnia 1935 roku przez biskupa Pawła Kubickiego. Pierwsza msza święta została odprawiona w budowanym kościele w dniu 16 sierpnia 1936 roku przez proboszcza parafii Wyśmierzyce, księdza Jana Kwarcińskiego. Wybuch II wojny światowej przekreślił plany ukończenia świątyni. Drugi etap budowy świątyni przypadł na lata 1953-1958, tym razem budował ją proboszcz Józef Dziadowicz. Ostatecznie budowla została konsekrowana w dniu 17 sierpnia 1958 roku przez biskupa Piotra Gołębiowskiego.

Budowla posiada trzy nawy i trzy przęsła. Nawy boczne są nieznacznie obniżone w stosunku do nawy głównej, oddzielone są od niej dwiema kolumnami podpierającymi dachy. Świątynia została wzniesiona z granitu, cegły i żelazobetonu, jest częściowo otynkowana, wymalowana na zewnątrz i wewnątrz.

Wyposażenie świątyni pochodzi głównie z połowy XX wieku. Z dawnego dotrwały do dnia dzisiejszego: obraz Matki Bożej "Łaskawej", namalowany olejem na płótnie, poświęcony w Warszawie przez warszawskiego biskupa pomocniczego Jana Dekerta, podarowany przez hrabinę Józefę z Tyszkiewiczów Wodzyńską, przeniesiony podczas uroczystej procesji z Suchej do świątyni w Białobrzegach w niedzielę 28 maja 1860 roku, obraz tytularny kościoła Św. Trójcy, odnowiony w 2004 roku, dzięki staraniom parafian i obraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła, pochodzący z XVIII stulecia, odnowiony w 2005 roku dzięki staraniom państwa Sadowskich[1].[zdanie niezrozumiałe]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia (pol.). Parafia św. Trójcy w Białobrzegach. [dostęp 2014-09-16].