Kościół Świętej Trójcy w Poznaniu (Morasko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Trójcy na Morasku
Ilustracja
Kościół w 2004
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Wyznanie katolickie
Kościół Kościół łaciński
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Kościół św. Trójcy na Morasku
Kościół św. Trójcy na Morasku
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Trójcy na Morasku
Kościół św. Trójcy na Morasku
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Kościół św. Trójcy na Morasku
Kościół św. Trójcy na Morasku
Ziemia52°29′16,75″N 16°54′37,63″E/52,487986 16,910453

Kościół św. Trójcy na Morasku w Poznaniu – nieistniejący, zburzony w 2017 kościół w Poznaniu, na Morasku, przy ul. Franciszka Jaśkowiaka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fragment wnętrza w 1996

Został zbudowany przez moraskich katolików w latach 1930–1931 jako przeciwwaga dla osadników niemieckich, którzy licznie zamieszkiwali wieś. Nie został w pełni ukończony, m.in. nie miał prezbiterium.

Obiekt był jednonawowy z wieżą i zakrystią. Był kościołem filialno-pomocniczym do kościoła w Chojnicy. W czasie wojny stacjonowali w nim Niemcy. W 1941 roku kościół zniesiono i wykorzystywano na skład broni. Po II wojnie stał opuszczony aż do dziś (okresowo mieścił betoniarnię).

W początku XXI wieku stan obiektu był zły – m.in. stropy groziły zawaleniem. Przy prezbiterium istniała podstawa po ołtarzu. Trwał konflikt (2010) między parafią i Radą Osiedla, które chciały zburzyć kościół i zbudować parking, a Stowarzyszeniem Rozwoju Obszaru Morasko-Radojewo-Umultowo, które chciało rewitalizacji świątyni z przeznaczeniem na cele użytkowe. W dniu 26 sierpnia 2017 kościół został zburzony[1], przy czym aktualnie toczy się spór, czy czynności wyburzeniowe dokonywane były zgodnie z prawem. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania nie wydał zgody na rozbiórkę[2].

Znaczenie urbanistyczne[edytuj | edytuj kod]

Według Andrzeja Nowaka, poznańskiego architekta miejskiego, kościół mimo skromnej architektury, miał duże znaczenie kulturowe dla lokalnej społeczności. Prof. Robert Ast z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu porównuje znaczenie świątyni dla Moraska, przy zachowaniu skali, do poznańskiego Wzgórza Świętego Wojciecha. Kościół był integralną częścią panoramy Moraska od prawie każdej strony.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia Kurzawa, Andrzej Kusztelski, Historyczne kościoły Poznania – przewodnik, Księgarnia św. Wojciecha, Poznań, 2006, ss.245-247, ​ISBN 83-7015-841-2
  2. Bartosz Trzebiatowski, Kościół w Morasku – pod ochronę, czy do rozbiórki?, w: Głos Wielkopolski, 15.6.2010, s.10, ISSN 1898-3154

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]