Kościół św. Anny i klasztor Augustianów we Lwowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Anny i klasztor Augustianów we Lwowie
cerkiew parafialna
Ilustracja
Kościół św. Anny
Państwo  Ukraina
Miejscowość Lwów
Wyznanie katolickie
Kościół obrządku bizantyjsko-ukraińskiego
Wezwanie św. Anny
Położenie na mapie Lwowa
Mapa konturowa Lwowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Anny i klasztor Augustianów we Lwowie”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Anny i klasztor Augustianów we Lwowie”
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Anny i klasztor Augustianów we Lwowie”
Ziemia49°50′33,28″N 24°01′02,02″E/49,842578 24,017228

Kościół św. Anny i klasztor Augustianów we Lwowie – jest położony przy ul. Gródeckiej 32, (ukr. Городоцькій 32, przed 1871 – św. Anny) u zbiegu z ulicą Janowską (Шевченко).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Z końcem XV wieku na Krakowskim Przedmieściu we Lwowie doszło do krwawego starcia czeladników krawieckich ze strażą miejską, w wyniku czego kilku czeladników zginęło. Ich koledzy postanowili po latach uczcić pamięć poległych towarzyszy poprzez wzniesienie kościoła. W 1505 erygowana została prebenda a w 1507, na miejscu krwawo stłumionego powstania czeladników krawieckich, zbudowany został drewniany kościół św. Anny. W 1509 kościół ten został spalony przez Mołdawian, którzy pod dowództwem hospodara Bogdana III zaatakowali Lwów. W 1599 na miejscu spalonego kościoła stanął nowy, murowany, należący do cechu krawców.

W 1641 do Lwowa przybyli za zgoda króla Władysława IV augustianie, którzy osiedlili się poza murami miejskimi, na Przedmieściu Halickim.

W 1671 augustianie przejęli za zgoda arcybiskupa Wojciecha Korycińskiego kościół św. Anny. Wkrótce obok wznieśli swój klasztor. Umieszczony w kościele wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem zasłynął łaskami po 1710, kiedy w kościele sprawowano modły dla odwrócenia nękającej miasto zarazy. W 1730, po zakończeniu przebudowy kościół zyskał barokowy wygląd, który przetrwał do czasów współczesnych.

W 1772, w momencie zajęcia Lwowa przez Austriaków w wyniku pierwszego rozbioru Polski w konwencie żyło siedmiu ojców i dwóch braci.

W 1783 w ramach kasaty józefińskiej zakon augustianów przestał istnieć a ich kościół stał się kościołem filialnym; około 1820 roku zaś – parafialnym. Klasztor został zamieniony na szkołę i pomieszczenia parafialne. W 1824 i 1863 restaurowano kościół, wtedy też dobudowano dzwonnicę. W 1927 do kościoła dobudowano kruchtę.

Po 1945 w kościele umieszczono sklep meblowy a później – kasy, zwane gródeckimi.

W 1990 nieczynny kościół został przekazany kościołowi greckokatolickiemu.

W 1997 odrestaurowano wnętrze kościoła nadając mu współczesny wygląd.

Do południowej strony kościoła przylega budynek dawnego klasztoru augustianów, który przetrwał w XVIII-wiecznym kształcie. Opodal znajduje się teren jednostki wojskowej, której jeden z budynków przeznaczono na Dom Polski.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Anny jest jednonawowy z trójkondygnacyjną wieżą w fasadzie, nakrytą barokowym hełmem. Ściany zewnętrzne są oskarpowane. Kościół jest pokryty dwuspadowym dachem z sygnaturką. W środku jest sklepienie krzyżowe.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ryszard Chanas, Janusz Czerwiński, Lwów, Przewodnik turystyczny, wyd. Ossolineum 1992, Wrocław, ​ISBN 83-04-03913-3​.
  • Bartłomiej Kaczorowski, Zabytki starego Lwowa, wyd. Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1990, ​ISBN 83-85083-02-2​.
  • Aleksander Medyński, Lwów. Przewodnik dla zwiedzających miasto, wyd. nakładem autora, Lwów 1937.