Kościół św. Barbary w Nowej Rudzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Barbary
Distinctive emblem for cultural property.svg 237/A/03 z dnia 16.12.2003[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Barbary w Nowej Rudzie
Państwo  Polska
Miejscowość POL Nowa Ruda COA.svg Nowa Ruda (Drogosław)
ul. Jana Pawła II
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Barbary
Wezwanie św. Barbary
Wspomnienie liturgiczne 4 grudnia
Położenie na mapie Nowej Rudy
Mapa lokalizacyjna Nowej Rudy
Kościół św. Barbary
Kościół św. Barbary
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Barbary
Kościół św. Barbary
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Kościół św. Barbary
Kościół św. Barbary
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kłodzkiego
Kościół św. Barbary
Kościół św. Barbary
Ziemia50°36′04,04″N 16°30′08,08″E/50,601122 16,502244
Galeria: Wnętrze
Kościół Barbary w Nowej Rudzie
Kościół Barbary w Nowej Rudzie
Kościół Barbary. Obraz na ołtarzu z panoramą Drogosławia
Kościół Barbary. Kamień węgielny
Kościół Barbary w Nowej Rudzie
Kościół Barbary. Nuty z pieczątką parafii w Kunzendorf

Kościół świętej Barbaryrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Nowa Ruda diecezji świdnickiej. Znajduje się w dzielnicy Drogosław.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prace budowlane zostały rozpoczęte w dniu 17 stycznia 1910 roku[2]. Nadzór budowlany został powierzony architektowi i projektodawcy Ludwigowi Schneiderowi, natomiast budowę prowadziła firma B. Tautz z Nowej Rudy. Kościół powstał dzięki zaangażowaniu powołanego Towarzystwa Budowy Kościoła, licznych mieszkańców Drogosławia oraz księdza Arnolda Wachsmanna – proboszcza z Nowej Rudy. Świątynia została konsekrowana w dniu 12 września 1911 roku przez arcybiskupa praskiego Lva Skrbenskýego z Hříště. Po wybudowaniu kościół spełniał rolę filialnego parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie.
W 1913 roku przy świątyni została powołana kuracja - placówka pośrednia między stacją duszpasterską a parafią. Samodzielną parafię św. Barbary utworzono dopiero w 1945 roku.
Po 1945 roku zostały wykonane kilkakrotnie prace zabezpieczające i remontowe. W 1967 roku w całości została odrestaurowana polichromia oraz została wymieniona instalacja elektryczna, w 1972 roku zostało wymienione łupkowe pokrycie wieży na blaszane i w 1976 roku zostały uzupełnione tynki i odmalowana została elewacja[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest okazałą budowlą o cechach neoromańskich[2]. Bryła kościoła jest rozczłonkowana, ma transept i półkoliście zamknięte prezbiterium[2]. Nawa i wieża nakryte są wysokimi dachami, na kalenicy dachu wieży jest sygnaturka z prześwitem[2]. Okna, portale i naroża ujęte są w kamienne ciosy[2].
Wystrój wnętrza świątyni tworzony jest przez: polichromię wykonaną w 1911 roku przez malarza Richtera z Kłodzka, witraże wykonane przez witrażystę z Wrocławia – M. Nierle[3]. Kamieniarkę piaskową natomiast zaprojektował architekt Ludwig Schneider i wykonali ją kamieniarze z Lądka-Zdroju[3]. Wyposażenie świątyni poza wyjątkami pochodzi z czasu budowy. Należą do niego m.in. : ołtarz główny nazywany Altare Privilegiatum, figury wykonane w warsztatach rzemieślniczych w Lądku-Zdroju, nisza znajdująca się między bramami wejściowymi w której jest umieszczona figura Dobrego Pasterza, 31-głosowe organy wykonane przez Józefa i Franciszka Luxów z Lądka-Zdroju w 1912 roku, trzy dzwony ufundowane i wykonane w 1919 roku przez Stowarzyszenie Bochumskie w Bochum[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie. 2019-12-31. s. 82. [dostęp 2016-05-18].
  2. a b c d e Marek Staffa: Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-Bis, 1994, s. 111. ISBN 83-85773-12-6.
  3. a b c d Historia parafii (pol.). Parafia pw. św. Barbary w Nowej Rudzie. [dostęp 2016-05-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]