Kościół św. Barbary w Starej Częstochowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Barbary
Ilustracja
Ruiny kościoła św. Barbary w Starej Częstochowie
Państwo  Polska
Miejscowość Częstochowa
Wyznanie katolickie / ewangelickie
Kościół
Położenie na mapie Częstochowy
Mapa lokalizacyjna Częstochowy
Kościół św. Barbary
Kościół św. Barbary
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Barbary
Kościół św. Barbary
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Kościół św. Barbary
Kościół św. Barbary
Ziemia50°48′56,9″N 19°07′49,8″E/50,815806 19,130500

Kościół św. Barbary w Starej Częstochowie − zniszczony zabytkowy kościół w częstochowskim Starym Mieście, u zbiegu obecnych ulic Jaskrowskiej i Nadrzecznej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Niewiele wiadomo o istnieniu kościoła, prawdopodobnie powstał w okresie podobnym do kościoła św. Zygmunta. W 1602 roku odnotowano istnienie kaplicy św. Barbary na Zawodziu, przy moście nad Wartą. W 1776 roku kościół rozbudował Tadeusz Muszalski, a już ok. 1802 roku kaplicę przejęli protestanci. Przy kościele znajdował się cmentarz. Spalony w czasie wojny polsko-austriackiej[1].

W połowie XIX wieku zarząd miasta przykrył ruinę dachem i przebudował na wojskową piekarnię. W 1885 roku Julian Fuchs próbował go odbudować jako kościół, ale z powodu oporu administracji państwowej odstąpił od tego zamiaru. Wkrótce potem piekarnia stała się zbędna, a budynek stał pusty i niszczał, razem z zachowanymi resztkami ołtarzy. Około 1895 roku na licytacji ruinę zakupił piekarz, który ponownie zaadaptował budynek na piekarnię, ale wkrótce sprzedał go. Wówczas resztki rozebrano, a na ich miejscu zbudowano piętrowy budynek, w którym według miejskich legend straszyło. Później dom zmieniał właściciela jeszcze dwukrotnie, a w 1910 roku budynek przebudowano, dodając drugie piętro[1].

Po II wojnie światowej w miejscu zniszczonej zabudowy Starego Miasta zbudowano bloki mieszkalne. W czasie prac przy przebudowie ulicy Nadrzecznej w 2015 roku odkryto fundamenty dawnego kościoła z łamanego kamienia wapiennego o wymiarach prawie 10 na 8 metrów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Jarosław Sobkowski: Zapomniany kościół na rogu Nadrzecznej i Jaskrowskiej (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2015-06-20. [dostęp 2015-06-20].