Kościół św. Doroty w Sławucie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Doroty w Sławucie
Костел Святої Дороти
kościół parafialny
Ilustracja
Fasada kościoła
Państwo  Ukraina
Miejscowość Sławuta
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Doroty
Wezwanie św. Dorota
Położenie na mapie obwodu chmielnickiego
Mapa lokalizacyjna obwodu chmielnickiego
Kościół św. Doroty w Sławucie
Kościół św. Doroty w Sławucie
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Kościół św. Doroty w Sławucie
Kościół św. Doroty w Sławucie
50,303944°N 26,863208°E/50,303944 26,863208

Kościół św. Doroty w Sławucie – kościół rzymskokatolicki w Sławucie, położony przy ul. Sobornosti.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Doroty został ufundowany w 1822 roku przez ówczesnego właściciela Sławuty, ks. Eustachego Sanguszkę z przeznaczeniem na mauzoleum rodzinne. Zgodnie z intencją fundatora miał być kopią kościoła św. Eustachego w Paryżu. Świątynia została usytuowana na wzgórzu, nieopodal nieistniejącego obecnie pałacu Sanguszków.

Wejście do świątyni poprzedzono wysokim, półkolistnym tarasem, który z obu stron obejmowały półkoliście zakreślone schody. Nad głównym wejściem fundator kazał umieścić zachowany do dzisiaj napis: "Święta Doroto módl się za nami". Na szczycie fasady znajdował się zaś kamienny sarkofag wskazujący na główne przeznaczenie świątyni. Ołtarze kościoła oraz oprawa organów zostały wykonane z czarnego dębu (w znacznym stopniu zachowane do dzisiaj). Po prawej stronie ołtarza znajduje się wejście prowadzące do podziemi z grobami rodu Sanguszków.

W 1935 roku kościół został zamknięty. Otwarto go ponownie podczas okupacji niemieckiej (1941-1944) po czym znowu zamknięto. W okresie ZSRR świątynia zamieniona została na magazyn soli a większość wyposażenia zniszczono. Kościół został odzyskany przez katolików w 1990 roku. W kolejnych latach, dzięki staraniom proboszcz ks. Jana Szańcy (od 1996) kościół został w znacznym stopniu wyremontowany, choć prace renowacyjne wciąż nie zostały ukończone. Parafia wchodzi w skład diecezji kamieniecko-podolskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]