Kościół św. Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Elżbiety Węgierskiej
Distinctive emblem for cultural property.svg A/1289[1] z dnia 20.08.1997
kościół parafialny
Ilustracja
elewacja frontowa
Państwo  Polska
Miejscowość Konstantynów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
parafia św. Elżbiety Węgierskiej
Położenie na mapie gminy Konstantynów
Mapa lokalizacyjna gminy Konstantynów
Kościół św. Elżbiety Węgierskiej
Kościół św. Elżbiety Węgierskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Elżbiety Węgierskiej
Kościół św. Elżbiety Węgierskiej
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Kościół św. Elżbiety Węgierskiej
Kościół św. Elżbiety Węgierskiej
Położenie na mapie powiatu bialskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu bialskiego
Kościół św. Elżbiety Węgierskiej
Kościół św. Elżbiety Węgierskiej
Ziemia52°12′27,2″N 23°05′25,1″E/52,207556 23,090306

Kościół świętej Elżbiety Węgierskiejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Janów Podlaski diecezji siedleckiej.

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1905-1909, dzięki ofiarności hrabiego Stanisława Zyberk-Platera i parafian i dzięki staraniom księdza Andrzeja Olędzkiego. Zaprojektowana została przez architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Kościół został poświęcony w 1909 roku. Prawie do 1939 roku trwało kompletowanie wyposażenia świątyni: (ołtarze, konfesjonały, ławy, niezbędny sprzęt liturgiczny). Część wyposażenia została wykonana przez Franciszka Maksymiuka z Komarówki Podlaskiej. Z okazji 25-lecia śmierci fundatora, w 1936 roku, w kościele została umieszczona upamiętniająca go, tablica z marmuru (jest pochowany w krypcie pod prezbiterium).

Budowla została wzniesiona w stylu neogotyckim i znajduje się naprzeciwko pałacu w Konstantynowie. Jej fasada zwrócona jest w stronę południową. kościół jest murowany, wybudowany z czerwonej cegły (jest postawiony na niskim granitowym cokole), na zewnątrz jedynymi otynkowanymi elementami są pola dekoracyjnych blend.

Kościół składa się z: trzynawowego, halowego korpusu z wysoką wieżą frontową i prostokątnego prezbiterium zamkniętego pięciokątną absydą, z zakrystią, lożą i skarbczykiem z lewej i prawej strony. Narożniki między bokami wieży a elewacją frontową korpusu są wypełnione przez małe, kwadratowe dobudówki, w których znajdują się kruchty boczne.

Wewnętrzne wyposażenie świątyni jest dopasowane do neogotyckiego stylu i zostało wykonane w tym samym czasie (nielicznymi elementami starszego wyposażenia są m.in. barokowy krucyfiks i ornat z XVIII wieku). Wykonane z drewna i snycersko dekorowane ołtarze (główny i dwa boczne), konfesjonały, ambona, chrzcielnica, klęczniki, stacje Męki Pańskiej posiadają charakter neogotycki. Większość elementów została ufundowana, razem ze świątynią, przez wspomnianego wyżej Stanisława Zyberk-Platera i jego małżonkę, Elżbietę z Tyszkiewiczów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie. 2018-09-30. [dostęp 14.11.2015].
  2. Konstantynów kościół św. Elżbiety (pol.). Lubelskie Klimaty. [dostęp 2015-11-14].