Kościół św. Jacka w Legnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Jacka w Legnicy
Distinctive emblem for cultural property.svg 598/798/L z dnia 30.12.1987[1]
Kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Jacka w nocy
Państwo  Polska
Miejscowość Legnica
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jacka w Legnicy
Wezwanie św. Jacka
Położenie na mapie Legnicy
Mapa lokalizacyjna Legnicy
Kościół św. Jacka w Legnicy
Kościół św. Jacka w Legnicy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Jacka w Legnicy
Kościół św. Jacka w Legnicy
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Kościół św. Jacka w Legnicy
Kościół św. Jacka w Legnicy
Ziemia51°12′37″N 16°10′22″E/51,210278 16,172778

Kościół św. Jacka w Legnicy (niem. Kaiser-Friedrich-Gedachtniskirche) – oddana do użytku w 1908 świątynia[3] (budowa trwała od 1904 lub 1905) jako kościół ewangelicki zadedykowany pamięci cesarza Fryderyka III. Wzniesiono ją w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego według projektu architekta Friedricha Oskara Hossfelda.

Pocztówka z 1908, upamiętniająca przybycie Wilhelma II na poświęcenie kościoła

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek powstał w miejscu dawnego kościoła i klasztoru kartuzów. Środki na budowę zostały zebrane ze zbiórek publicznych, dołożyła się też legnicka rada parafialna, zarząd miasta i cesarz Wilhelm II, który wraz ze swoim synem Oskarem zaszczycił swoją obecnością uroczystość poświęcenia świątyni 9 czerwca 1908. W środku znajdowało się 1330 miejsc siedzących, a na początku nawy głównej znajdowała się kaplica, poświęcona zmarłemu cesarzowi. W kaplicy umieszczono tablicę pamiątkową z herbami i napisami, nad którymi dwa anioły trzymały Koronę Cesarstwa Niemieckiego. Po 1945 te elementy zostały zniszczone.

Wieża kościelna ma wysokość 73 metrów, a krzyż, znajdujący się na jej szczycie, 4,5 metra. Zwieńczony jest metalowym, pozłacanym kogutem. W środku wieży znajduje się ręczny mechanizm zegarowy, który nadal działa. Z trzech dawnych dzwonów zachował się do czasów współczesnych tylko jeden.

Po zdobyciu miasta w 1945 Armia Czerwona urządziła w świątyni stajnię. Później, po remontach, służył jako kościół pomocniczy parafii św. Trójcy. W 1968 roku ustanowiono, nieoficjalnie proboszczem ks. Tadeusza Kosińskiego, z wydzielonego obszaru z parafii św. Trójcy. Oficjalnie parafia zaistniała w 1972 został kościołem parafialnym nowo utworzonej parafii św. Jacka w Legnicy. W 2002 został ogłoszony lokalnym sanktuarium św. Jacka w diecezji legnickiej[4].

25 grudnia 2013 miało mieć miejsce zdarzenie o znamionach cudu eucharystycznego[5], które zostało ogłoszone decyzją biskupa diecezjalnego prof. Zbigniewa Kiernikowskiego 10 kwietnia 2016 roku[6]. Uroczyste oddanie Relikwii Ciała Pańskiego do publicznego kultu odbyło się 2 lipca 2016 roku[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]