Wersja ortograficzna: Kościół św. Jerzego w Poznaniu

Kościół św. Jerzego w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Jerzego w Poznaniu
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od ul. Swoboda, po prawej kaplica, która służyła parafii jako tymczasowy kościół
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jerzego w Poznaniu
Wezwanie św. Jerzego
Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jerzego w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jerzego w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jerzego w Poznaniu”
Ziemia52°24′25,71″N 16°52′22,40″E/52,407142 16,872889
Wnętrze
Architektoniczna makieta kościoła

Kościół św. Jerzego – modernistyczny kościół parafialny Kościoła katolickiego znajdujący się przy ul. Swoboda w Poznaniu (Osiedle ks. Jerzego Popiełuszki).

Parafię erygowano w 1988 roku. Tuż po powstaniu parafii zbudowano kaplicę, która służyła jako kościół aż do wybudowania dzisiejszej świątyni.

Kościół zbudowano w latach 1992–1999, konsekrowano natomiast w 1999 roku. Projektantami byli Włodzimierz Wojciechowski, Bogdan Celichowski oraz Wojciech Kasprzycki.

Nietypowa świątynia zbudowana jest na planie ostrokątnego trójkąta równoramiennego z dachem wznoszącym się w kierunku wierzchołka. Przy wierzchołku znajduje się wieża, druga, mniejsza znajduje się od strony północnej. Na południe od kościoła umieszczona kaplica oraz inne budynki należące do parafii.

We frontowej fasadzie dominującym elementem jest rozeta z wpisanym w nią krzyż grecki między którego ramionami znajdują się wizerunki czterech ewangelistów.

W prezbiterium, oświetlonym od góry przez świetlik znajduje się duży krucyfiks, a przy nim tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej. W załomach ścian bocznych znajdują się obrazy: Jezu ufam Tobie, św. Faustyny Kowalskiej, Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, św. Józefa, św. Tadeusza Judy oraz św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Nad wejściem znajduje się empora muzyczna.

W 2010 w pobliżu kościoła odsłonięto Pomnik Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego autorstwa Jerzego Suchanka. Do 2009 stał tu także pomnik Karola Świerczewskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Sobczak, Kościoły Poznania, Zbigniew Szmidt, Michał Woźniak (ilust.), Poznań: Wydawnictwo Debiuty, 2006, ISBN 83-922466-4-0, OCLC 832205456.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]