Kościół św. Małgorzaty w Bielsku-Białej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Świętej Małgorzaty
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo  Polska
Miejscowość Bielsko-Biała-Kamienica
ul. Karpacka
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Małgorzaty
Wezwanie św. Małgorzaty
Wspomnienie liturgiczne 20 lipca
Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa lokalizacyjna Bielska-Białej
Kościół Świętej Małgorzaty
Kościół Świętej Małgorzaty
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Świętej Małgorzaty
Kościół Świętej Małgorzaty
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Kościół Świętej Małgorzaty
Kościół Świętej Małgorzaty
Ziemia49°48′04,0″N 19°01′00,8″E/49,801111 19,016889

Kościół Świętej Małgorzatyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Bielsko-Biała II – Stare Bielsko diecezji bielsko-żywieckiej. Znajduje się w dzielnicy Kamienica.

Budowa świątyni została rozpoczęta w drugiej połowie sierpnia 1897 roku według projektu wiedeńskiego architekta Karola Stainhofera. Prace budowlane prowadził Andrzej Walczok z Bielska. Koszt budowy został oszacowany na 60000 guldenów austro-węgierskich. Nazwiska ofiarodawców, do których należeli między innymi papież Leon XIII i kardynał Georg Kopp, zostały umieszczone na tablicy wykonanej z czarnego marmuru. W dniu 11 czerwca 1899 roku świątynia została konsekrowana. Budowlę konsekrował wspomniany wyżej biskup wrocławski kardynał Georg Kopp. W metalowej puszce pod wieżą został umieszczony dokument budowy nowej świątyni z datą 3 lipca 1898 roku.

Jest to budowla reprezentująca styl neoromańsko-neogotycki i wzniesiona na planie krzyża, wymiary świątyni to: długość – 25 metrów, szerokość – 11 metrów. Do kościoła jest dostawiona asymetrycznie ustawiona wieloboczna wieża posiadająca wysmukły hełm i nakryta spadzistym dachem miedzianym; jej wysokość od strony głównego wejścia to 40 metrów. W wieży znajdowały się dwa dzwony, które zostały zarekwirowane podczas działań wojennych w czasie I wojny światowej. W latach sześćdziesiątych XX wieku świątynia została zradiofonizowana i otrzymała ogrzewanie, wyremontowane zostały dach i wieża oraz zostały założone nowe tynki. W 1968 roku biskup katowicki Herbert Bednorz konsekrował trzy nowe dzwony[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia kościoła (pol.). Parafia św. Małgorzaty w Bielsku-Białej - Kamienicy. [dostęp 2018-03-25].