Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej
Distinctive emblem for cultural property.svg A-177 z dnia 23.12.1961[1]
kościół pomocniczy
Ilustracja
Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Miejscowość Skrzydlna
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Parafia św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej
Wezwanie Mikołaj z Miry
Położenie na mapie gminy Dobra
Mapa lokalizacyjna gminy Dobra
Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej
Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej
Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej
Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu limanowskiego
Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej
Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej
Ziemia49°45′16,42″N 20°10′42,62″E/49,754561 20,178506

Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej – zabytkowy kościół z XVI wieku, pierwotnie w całości drewniany, obecnie drewniano-murowany. Pełni rolę kościoła pomocniczego parafii św. Mikołaja Biskupa. Znajduje się na trasie nr VI Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w miejscowej parafii istniał inny kościół pod tym samym wezwaniem. Niestety nieznane są jego losy[2].

Wiadomo, iż zachowany do dziś kościół ufundowany został przez właściciela Skrzydlnej Prokopa Pieniążka w XVI wieku. Według miejscowej legendy fundator zginął na budowie, co znacznie wydłużyło prace. Ostatecznie świątynia została konsekrowana w 1585[3].

Z czasem część konstrukcji uległa znacznemu osłabieniu i konieczna była rozbiórka. Zniszczone fragmenty - prezbiterium i zakrystię - wymurowano. W miarę upływu czasu konieczne było podejmowanie dalszych prac konserwatorskich: w 1787 rozbudowano nawę i wprowadzono sklepienia pozorne, w 1838 dobudowano barokową wieżę, która następnie została w 1959 odnowiona[4].

Po wzniesieniu i poświęceniu nowego kościoła w 1993, stara świątynia stała się kościołem pomocniczym i jest rzadko wykorzystywana[5].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to kościół jednonawowy, drewniany, konstrukcji zrębowej, do którego dobudowano z kamienia prezbiterium i zakrystię. Od południa posiada niewielką kaplicę[5].

Nawę przykrywa jednokalenicowy dach z wieżyczką na sygnaturkę. Góruje nad nim drewniana wieża z nadwieszona iglicą i barokowym hełmem[4].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni zdobi polichromia figuralna i ornamentalna, wykonana w 1958 roku przez Tadeusza Łamkowskiego[3]. Przedstawia ona polskich świętych - Jadwigę Andegaweńską, Stanisława Biskupa, Kazimierza Jagiellończyka, Jacka dominikanina, Maksymiliana Kolbe oraz Stanisława Kostkę[4].

Ołtarze[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny
XVII-wieczny ołtarz barokowy - pierwotnie z późnogotyckim obrazem Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Biskupami: Mikołajem i Stanisławem, przesłanianym przez obraz Biskup Mikołaj. Oryginalny obraz został skradziony i po odzyskaniu nie wrócił już do świątyni[4]. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się również niewielki wizerunek św. Antoniego.
Ołtarze boczne
barokowe, pochodzące z końca XVII wieku
 • ołtarz z rzeźbą Matka Boża z Dzieciątkiem
 • ołtarz z rzeźbą Najświętszego Serca Jezusowego
 • ołtarz w kaplicy bocznej z kopię obrazu z Kaplicy Loretańskiej w Bazylice Mariackiej w Krakowie, wykonana przez Marię Ritter[6].

Wyposażenie kościoła[edytuj | edytuj kod]

W boku ołtarza głównego znajduje się renesansowy nagrobek fundatora kościoła, Prokopa Pieniążka, wykonany z piaskowca. Zmarły został na nim przedstawiony jako rycerz w zbroi[5].

W kościele znajduje się również barokowa XVIII-wieczna chrzcielnica oraz XVII-wieczna renesansowa ambona. Na belce tęczowej umieszczono XIV-wieczny gotycki drewniany krucyfiks[6].

Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica.

Kościół stoi w otoczeniu kilku starych drzew, które są obecnie pomnikami przyrody. Otacza go kamienny mur, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku z trzema niewielkimi kapliczkami z I połowy XIX wieku. Obok ogrodzenia znajduje się kilka starych nagrobków, które są pozostałością po znajdującym się tu kiedyś cmentarzu parafialnym[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 2018-09-30. [dostęp 2016-01-26].
 2. P. Skoczek, s.22
 3. a b P. Skoczek, s. 23
 4. a b c d Drewniany kościół pw. św. Biskupa Mikołaja w Skrzydlnej (pol.). beskidwyspowy.eu, 25-03-2010. [dostęp 2010-10-24].
 5. a b c Skrzydlna: Kościół Mikołaja Biskupa (pol.). PolskaNiezwykła. [dostęp 2010-10-24].
 6. a b Skrzydlna: kościół św. Mikołaja (pol.). Katolicka Agencja Informacyjna. [dostęp 2010-10-24].
 7. P. Skoczek, s.24

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. Piotr Skoczek: Parafie Ziemi Limanowskiej. Proszówki: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza, 2009, s. 22-24. ISBN 978-83-88383-43-4.