Kościół św. Mikołaja i klasztor Trynitarzy we Lwowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Mikołaja i klasztor Trynitarzy we Lwowie
Костел Святого Миколая (Львів)
cerkiew parafialna
Ilustracja
Fasada świątyni
Państwo  Ukraina
Miejscowość Lwów
Adres ul. M. Hruszewskiego 2
Wyznanie Prawosławie
Kościół Kościół Prawosławny Ukrainy
Wezwanie św. Mikołaja (przed 1945)
Покрови Богородиці (Opieki Matki Bożej) (obecnie)
Położenie na mapie Lwowa
Mapa lokalizacyjna Lwowa
Kościół św. Mikołaja i klasztor Trynitarzy we Lwowie
Kościół św. Mikołaja i klasztor Trynitarzy we Lwowie
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Kościół św. Mikołaja i klasztor Trynitarzy we Lwowie
Kościół św. Mikołaja i klasztor Trynitarzy we Lwowie
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu lwowskiego
Kościół św. Mikołaja i klasztor Trynitarzy we Lwowie
Kościół św. Mikołaja i klasztor Trynitarzy we Lwowie
Ziemia49°50′03,87″N 24°01′54,05″E/49,834408 24,031681

Kościół św. Mikołaja i klasztor Trynitarzy we Lwowie – świątynia położona przy ul. Michajły Hruszewskiego 2 (ukr. Михайла Грушевського 2, przed 1945 – św. Mikołaja) w centrum Lwowa. Obecnie sobór (cerkiew) Opieki Matki Bożej prawosławnego Ukraińskiego Kościóła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Mikołaja obok stary Uniwersytet Lwowski

Drugi po kościele Trójcy Przenajświętszej konwent Trynitarzy we Lwowie powstał dzięki fundacji podstolego żydaczowskiego, Mikołaja Strzałkowskiego z 1694; ofiarował on na ten cel 40000 złotych; po jego śmierci w 1696 dzieło kontynuowała wdowa po nim. Gmachy klasztoru wraz z drewnianym kościołem zbudowano na zboczach Góry Kaleczej, na parceli zwanej Chorążczyzną. Obok klasztoru, pod kierunkiem ojca Kazimierza od Krzyża Jezusowego (Gronackiego), pochodzącego z Lublina architekta-amatora i (prawdopodobnie) według projektu Włocha Placidiego, wzniesiono w latach 1739-1745 drugi, murowany kościół w stylu barokowym pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Mikołaja Biskupa. W 1751 roku obok kościoła wzniesiono nowy klasztor z rokokowym frontonem, nawiązującym do fasady kościoła. Prace wykończeniowe uświetniła konsekracja z 1777 roku.

W 1784 w ramach reform józefińskich zakon, który liczył 9 kapłanów i 3 braci, uległ kasacji. Kościół św. Mikołaja został zamieniony w 1786 na parafialny a klasztor na probostwo. W 1796 roku przed kościołem ustawiono barokową rzeźbę św. Jana Nepomucena.

W latach 1842-1844 obok kościoła wybudowano gmach Uniwersytetu Lwowskiego. Kościół św. Mikołaja stał się kościołem uniwersyteckim.

Po roku 1945 kościół św. Mikołaja został zamieniony na cerkiew, a potem zamknięty.

W 1990 kościół i klasztor zostały przekazane Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

Opis, architektura[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni

Fasadę kościoła rozczłonkowują pilastry i zdobią woluty. Fryzy dzielą ją na trzy kondygnacje. Wnętrze kościoła jest trójnawowe, z długim prezbiterium, arkadowe, zdobione sztukaterią, wykonaną około 1746 r. przez ojca Łukasza od św. Feliksa (Pieczyckiego), przedtem szlachcica z Podlasia. Z tego też okresu pochodzi ołtarz główny wykonany przez Fesingera oraz ambona w kształcie Łodzi Piotrowej, częsty w owym czasie motyw dekoracyjny. Po obu stronach ołtarza są dwie kaplice ze sklepieniami krzyżowymi. W nawach bocznych umieszczono piec rokokowych ołtarzy oraz przeniesiony z katedry, z kaplicy św. Krzyża, manierystyczny ołtarz (ok. 1595) fundacji Jana Szolc-Wolfowicza, wypełniony misternymi rzeźbami z alabastru, rozmieszczonymi w dziesięciu polach, przedstawiającymi sceny pasyjne – od modlitwy Jezusa w Ogrójcu poprzez jego pochód na Golgotę (w części centralnej) po Zmartwychwstanie.

Jakub Sito przypisuje Sebastianowi Fesingeru rzeźby w ołtarzach bocznych.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Betlej, Sibi, deo, posteritati: Jabłonowscy a sztuka w XVIII wieku, Kraków, 2010, s. 125. ISBN|978-83-61033-38-7. [dostęp 2016-12-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]