Kościół św. Rocha w Tarnogrodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Rocha
Distinctive emblem for cultural property.svg A-74[1] z dnia 16.07.1956 i 26.11.1966
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Tarnogród
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
parafia Przemienienia Pańskiego
Wezwanie św. Rocha
Położenie na mapie Tarnogrodu
Mapa lokalizacyjna Tarnogrodu
Kościół św. Rocha
Kościół św. Rocha
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Rocha
Kościół św. Rocha
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Kościół św. Rocha
Kościół św. Rocha
Położenie na mapie powiatu biłgorajskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu biłgorajskiego
Kościół św. Rocha
Kościół św. Rocha
Położenie na mapie gminy Tarnogród
Mapa lokalizacyjna gminy Tarnogród
Kościół św. Rocha
Kościół św. Rocha
Ziemia50°21′18,1″N 22°44′23,2″E/50,355028 22,739778

Kościół świętego Rocharzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie.

Jest to budowla wzniesiona w 1. połowie XVII wieku (1624?), jako kościół wotywny w związku z epidemiami, ufundowana zapewne przez Tomasza Zamoyskiego wojewodę podolskiego i kijowskiego, późniejszego kanclerza wielkiego koronnego. W 1668 roku została poświęcona przez dziekana leżajskiego, księdza Tomasza Kaczorkiewicza, remontowana m.in. w latach 1846-1847, odnowiona w 1907 i 1996 roku.

Jest to kościół orientowany, wzniesiony z drewna, posiadający konstrukcję zrębową, postawiony na ceglanej podmurówce, oszalowany, wzmocniony lisicami. Posiada jedną nawę i składa się z nieco węższego prezbiterium zamkniętego trójbocznie, przy którym od strony północnej jest umieszczona zakrystia. Od strony zachodniej znajduje się otwarta kruchta pochodząca z XIX wieku, podparta czterema słupami. Wnętrze nakryte jest stropem płaskim z fasetą. Belka tęczowa fazowana z rozetą i datą 1624, jest podparta konsolkami z krucyfiksem rokokowym. Chór muzyczny drewniany jest podparty dwoma słupami. Świątynia nakryta jest dachem dwuspadowym obejmującym nawę i prezbiterium, znajduje się na nim wieżyczka na sygnaturkę obitą blachą, zakrystię nakrywa dach kalenicowy z trzema połaciami, obitymi gontem.

Ołtarz główny w stylu barokowym pochodzi z około połowy XVII wieku, znajdują się w nim dwie rzeźby apostołów oraz obraz św. Rocha z około połowy XIX wieku; przy ołtarzu na konsolkach są umieszczone rzeźby świętych Kazimierza i Zygmunta. Organy w stylu barokowym pochodzą z XVIII wieku. Ławka w stylu barokowym pochodzi z XVIII wieku. Świątynia posiada także kilka obrazów: św. Rocha z XVII wieku, Wręczenie kluczy św. Piotrowi, w stylu barokowym z 1. połowy XVIII wieku, św. Sebastian z XVIII wieku, św. Michała z XVIII wieku, Ukrzyżowanie w stylu ludowym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie. 2018-09-30. [dostęp 14.12.2015].
  2. Tarnogród, parafia pw. Przemienienia Pańskiego (pol.). Diecezja zamojsko-lubaczowska. [dostęp 2015-12-14].