Kościół św. Stanisława w Wierzbicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Świętego Stanisława
Distinctive emblem for cultural property.svg 26/A/57 z 25.01.1957, 400/A z 21.06.1967 oraz 181/A z 15.10.1982[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od strony prezbiterium
Państwo  Polska
Miejscowość Wierzbica
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Stanisława
Wezwanie św. Stanisława
Położenie na mapie gminy Wierzbica
Mapa lokalizacyjna gminy Wierzbica
Kościół Świętego Stanisława
Kościół Świętego Stanisława
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Świętego Stanisława
Kościół Świętego Stanisława
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Kościół Świętego Stanisława
Kościół Świętego Stanisława
Położenie na mapie powiatu radomskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu radomskiego
Kościół Świętego Stanisława
Kościół Świętego Stanisława
Ziemia51°14′56,288″N 21°05′00,498″E/51,248969 21,083472

Kościół świętego Stanisława w Wierzbicyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu wierzbickiego diecezji radomskiej.

Obecna świątynia została zbudowana przez cystersów wąchockich około 1709 roku. Budowla była restaurowana w XIX i XX wieku. Pod koniec II wojny światowej kościół ucierpiał. W styczniu 1945 roku niedaleko świątyni wybuchła bomba i uszkodziła ją. Powstał wtedy komitet remontu kościoła. Po zebraniu odpowiedniej kwoty od parafian w 1948 budowla została wyremontowana. Kolejny większy remont został wykonany na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. W 2004 roku zostało odnowione wnętrze kościoła[2].

Jest to kościół barokowy, orientowany, murowany, wzniesiony z kamienia i otynkowany. Składa się z dwuprzęsłowego prezbiterium i nawy; z lewej i prawej strony części wschodniej nawy umieszczone są dwie symetryczne kaplice, wybudowane na planie kwadratu. Są one otwarte do nawy arkadami i opilastrowane, jedna nakryta jest sklepieniem kolebkowo – krzyżowym, a druga ośmiodzielnym, kopulastym; prezbiterium jest nakryte sklepieniami kolebkowymi z lunetami i posiada ściany rozczłonkowane pilastrami; zakrystia jest nakryta sklepieniem kolebkowym z lunetami; elewacje zewnętrzne są opilastrowane; zachodnia trójdzielna, posiada trójkątny szczyt i kamienny portal. Świątynia posiada dachy dwuspadowe, pokryte blachą ocynkowaną, zakrystia posiada dach pulpitowy.

Do wyposażenia kościoła należą: barokowe kamienne nadproże w prezbiterium, umieszczone nad wejściem do zakrystii, z kartuszem, w którym umieszczone są herby Poraj i litery TCH PW, powyżej znajduje się herb Brochwicz i litery AS AW; drzwi żelazne z herbem Prus I, zamykane na dwuryglowy zamek; nowy ołtarz główny, w którym umieszczony jest obraz Wskrzeszenie Piotrawina, pochodzący z XIX wieku; obrazy, krucyfiksy, epitafia wykonane w XVII i XVIII wieku; obrazy namalowane olejem na płótnie przez księdza Władysława Paciaka jako kopie znanych malarzy (obecnie znajdują się w depozycie galerii Malarstwa Księży w Seminarium Duchownym w Radomiu); chrzcielnica wykonana z drewna; droga krzyżowa, wykonana z grafitu. Organy o 10 głosach zostały zbudowane przez Ignacego Karczewskiego z Warszawy w 1878 roku, i posiadają neoklasycystyczny prospekt architektoniczny[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie. 2019-12-31. [dostęp 17.12.2014].
  2. Kościół p.w. św. Stanisława bpa i m. w Wierzbicy (pol.). Lokalna Grupa Działania Wspólny Trakt. [dostęp 2014-12-17].
  3. Historia (pol.). Parafia p.w. Św. Stanisława w Wierzbicy. [dostęp 2014-12-17].