Kościół św. Wawrzyńca w Mikołowie-Mokrem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Świętego Wawrzyńca
w Mikołowie-Mokrem
Distinctive emblem for cultural property.svg 727/66 z dnia 15.06.1966 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo  Polska
Miejscowość Mikołów-Mokre
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Wawrzyńca w Mikołowie Mokrem
Wezwanie św. Wawrzyńca
Wspomnienie liturgiczne 10 sierpnia
Położenie na mapie Mikołowa
Mapa konturowa Mikołowa, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Wawrzyńca w Mikołowie-Mokrem”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Wawrzyńca w Mikołowie-Mokrem”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Wawrzyńca w Mikołowie-Mokrem”
Położenie na mapie powiatu mikołowskiego
Mapa konturowa powiatu mikołowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Wawrzyńca w Mikołowie-Mokrem”
Ziemia50°10′37″N 18°51′22″E/50,176944 18,856111

Kościół Świętego Wawrzyńca w Mikołowie-Mokremrzymskokatolicki kościół parafialny w Mikołowie, w dzielnicy Mokre, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Mikołów archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Zamkowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia murowana została wybudowana w połowie XVI wieku. Kościół w czasie reformacji i aż do czasów ponownego przejęcia go przez księży katolickich był zaniedbany i niszczał. W 1716 roku rozpoczęto remont i odbudowę świątyni. Przywrócone zostały w jego wnętrzu wymagane urządzenia i sprzęty oraz ozdoby. Zostało wykonane nowe pokrycie dachu i rozszerzono budowlę przez dostawienie obu bocznych kaplic. W 1863 roku kościół został przebudowany i rozszerzony. Dobudowana została od frontu świątyni okazała wieża. W 1886 roku kościół został wymalowany a w 1888 roku została umieszczona w nim nowa Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami. Kolejne remonty świątyni miały miejsce w latach 1992 - 1994 oraz w latach 1995 - 2006. Prace obejmowały: remont kościoła po szkodach górniczych, wymianę starych okien na witraże, montaż zegara i dzwonów elektronicznych na wieży, wykonanie oświetlenia na zewnątrz świątyni i ogrzewania elektrycznego wnętrza oraz odnowienie ołtarzy. W 2000 roku w kościele wmurowana została tablica upamiętniająca 75 lat istnienia archidiecezji katowickiej.

Obecnie (2014) trwa remont elewacji kościoła.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Do wyposażenia świątyni należą: figura Matki Bożej Anielskiej, organy i chrzcielnica z końca XVII stulecia, kaplica z XVIII wieku oraz zewnętrzna kaplica św. Jana Nepomucena i stacje Drogi Krzyżowej wykonane w 1888 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie. 2020-09-30. [dostęp 20.02.2013].
  2. Historia. Parafia św. Wawrzyńca w Mokrem. [dostęp 2013-02-20].