Kościół św. Wawrzyńca w Olbierzowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Wawrzyńca w Olbierzowicach
Kościół parafialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo  Polska
Miejscowość Olbierzowice
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Wawrzyńca w Olbierzowicach
Wezwanie św. Wawrzyńca
Wspomnienie liturgiczne 10 sierpnia
Położenie na mapie gminy Klimontów
Mapa konturowa gminy Klimontów, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wawrzyńca w Olbierzowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wawrzyńca w Olbierzowicach”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wawrzyńca w Olbierzowicach”
Położenie na mapie powiatu sandomierskiego
Mapa konturowa powiatu sandomierskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wawrzyńca w Olbierzowicach”
Ziemia50°39′26,658″N 21°23′19,190″E/50,657405 21,388664

Kościół św. Wawrzyńcarzymskokatolicki kościół parafialny, położony w Olbierzowicach, należący do parafii św. Wawrzyńca w dekanacie Klimontów, diecezji sandomierskiej.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o kościele w Olbierzowicach pochodzi z około 1326 roku. Kolejna świątynia zostaje wybudowana w stylu gotyckim z drzewa modrzewiowego w 1468 roku[2]. W połowie XVI wiek wieku kościół przechodzi w ręce arian. W 1604 roku Olbierzowice kupuje wojewoda sandomierski Jan Zbigniew Ossoliński. W 1620 roku wojewoda usuwa arian ze swoich posiadłości i kościół przechodzi w posiadanie katolików. W 1632 roku, syna Jana Zbigniewa Ossolińskiego, Jerzy Ossoliński, przekazuje świątynię w administrację Dominikanów z klasztoru w Klimontowie[1]. W XVIII wieku obok kościoła została wzniesiona drewniana dzwonnica. W 1764 roku zostaje założony cmentarz parafialny[3]. Drewniany kościół zostaje w 1910 roku rozebrany. Z tak odzyskanego drewna, w 1911 roku zostaje zbudowany budynek, w którym zamieszkują kolejni wikariusze. W 1990 roku wikarówka zostaje rozebrana, a w jej miejscu powstaje przy kościelny parking[3]. 20 sierpnia 1910 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła, murowanego, w stylu neogotyckim, którego autorem projektu był Stefan Szyller. W tym samym roku poświęcony zostaje kamień węgielny. Budowa trwała do 1913 roku. Zakończenie budowy uwieńczyła jego konsekracja, dokonana w 1913 roku przez biskupa Mariana Józefa Ryxa[4]. W 1984 roku kościół został odnowiony.

Architektura i wnętrze kościoła[edytuj | edytuj kod]

Kościół parafialny w Olbierzowicach to trzynawowa budowla z wieżą o wysokości 57 metrów. Na wyposażeniu kościoła znajdują się m.in.:

Ponadto od strony zachodniej kościoła znajduje się kaplica przedpogrzebowa, za nią natomiast grobowiec właściciela dóbr klimontowskich Włodzimierza Karskiego zmarłego w 1941 roku. Fronton kościoła wykuty został z granitu polskiego przez Józefa Hanke z Warszawy[4].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Wiśniewski „Dekanat sandomierski”, Wydawnictwo Jedność 2000r, ​ISBN 83-7224-241-0
  • Inwentarz drewnianej architektury sakralnej w Polsce; Zeszyt 1a; Kościoły w Małopolsce XV wieku (Mogiła, Olbierzowice, Zborówek); Opracował Ryszard Brykowski; Wrocław 1983

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Historia kościoła św. Wawrzyńca. [dostęp 12 kwietnia 2013].
  2. Inwentarz drewnianej architektury sakralnej w Polsce; Zeszyt 1a; Kościoły w Małopolsce XV wieku (Mogiła, Olbierzowice, Zborówek); Opracował Ryszard Brykowski; Wrocław 1983
  3. a b St. Chmielnicki, Olbierzowice i parafia Olbierzowice, Olbierzowice 1929, odbito w „Drukarni Nowoczesnej” w Sandomierzu, s. 1.
  4. a b Kościół na stronie diecezji sandomierskiej. [dostęp 12 kwietnia 2013].
  5. Kościół p.w. św. Wawrzyńca w Olbierzowicach. [dostęp 13 kwietnia 2013].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]