Kościół św. Wawrzyńca w Rybniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Świętego Wawrzyńca w Rybniku
Distinctive emblem for cultural property.svg A/556/67 z dnia 29 listopada 1957[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Rybnik (Ligota - Ligocka Kuźnia)
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Wawrzyńca w Ligockiej Kuźni
Wezwanie św. Wawrzyńca
Położenie na mapie Rybnika
Mapa lokalizacyjna Rybnika
Kościół Świętego Wawrzyńca w Rybniku
Kościół Świętego Wawrzyńca w Rybniku
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Świętego Wawrzyńca w Rybniku
Kościół Świętego Wawrzyńca w Rybniku
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Kościół Świętego Wawrzyńca w Rybniku
Kościół Świętego Wawrzyńca w Rybniku
Ziemia50°05′23,43″N 18°35′52,28″E/50,089842 18,597856

Kościół Świętego Wawrzyńca w Rybnikurzymskokatolicki kościół parafialny w Rybniku, w dzielnicy Ligota - Ligocka Kuźnia, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Rybnik archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Wolnej. Obecnym proboszczem Parafii jest ksiądz Jarosław Paszkot.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli rybnickiej.

Świątynia wybudowana została w Boguszowicach w 1717 roku przez cieślę Jakuba Siedlaczka z Gliwic. Świątynia drewniana o konstrukcji zrębowej na planie krzyża greckiego, oszalowana, wzniesiona na wysokiej współczesnej podmurówce. Wieżę czołową o konstrukcji słupowej, szalowaną deskami dobudowano w 1830 r. Dwuspadowy dach jest pokryty gontem, wyposażenie świątyni jest oryginalne. Budowla jest orientowana. W obecnym miejscu stoi od 1975 roku[2].

Na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie wnętrza świątyni. Szczególnie cenny jest obraz Michała Willmana z 1685 r., przedstawiający męczeństwo św. Wawrzyńca. Wraz z częścią wyposażenia w 1810 r. przeniesiono go z kościoła cysterskiego w Rudach. W ołtarzach bocznych zostały umieszczone barokowy obraz Ukrzyżowania z Matką Boską i umierającym zakonnikiem oraz późnorenesansowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w złoconej szacie.

Kościół słynie z szopki betlejemskiej z 13 ruchomymi figurami, uruchamianej w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Latem 1997 r. wybudowano drewnianą, stylową bramę kościelną z patronem parafii w zwieńczeniu. Wokół kościoła znajduje się urządzony ogród z bogatą kolekcją krzewów ozdobnych i bylin. W latach 1991-1994 parafia św. Wawrzyńca zajmowała pierwsze miejsce w konkursie prezydenta miasta „O ładniejszy Rybnik” – w kategorii „najładniej urządzone otoczenie obiektów użyteczności publicznej”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Aleksander Żukowski, Anna Gudzik: Szlakami Zielonego Śląska 1. Czerwionka-Leszczyny: Agencja Reklamowo-Wydawnicza Vectra, 2010, s. 206-207. ISBN 978-83-60891-27-8.