Kościół św. Wojciecha w Wierzchowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół świętego Wojciecha
Distinctive emblem for cultural property.svg A-361 z 11.08.2008[1]
kościół parafialny
Państwo  Polska
Miejscowość Wierzchowo
Adres pl. Orła Białego
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Wojciecha
Wezwanie św. Wojciecha
Wspomnienie liturgiczne 23 kwietnia
Położenie na mapie gminy Wierzchowo
Mapa lokalizacyjna gminy Wierzchowo
Kościół świętego Wojciecha
Kościół świętego Wojciecha
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół świętego Wojciecha
Kościół świętego Wojciecha
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Kościół świętego Wojciecha
Kościół świętego Wojciecha
Położenie na mapie powiatu drawskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu drawskiego
Kościół świętego Wojciecha
Kościół świętego Wojciecha
Ziemia53°27′39,0″N 16°06′05,7″E/53,460833 16,101583

Kościół świętego Wojciecharzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Drawsko Pomorskie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej).

Jest to dwunawowa świątynia wzniesiona w latach 1889–91 w stylu neogotyckim z cegły licowanej razem z pięciokondygnacyjną wieżą - dzwonnicą.

Nawa główna ma od strony północnej półkoliste prezbiterium, natomiast po przeciwnej stronie nawy jest umieszczona empora muzyczna, a w jej wnęce znajdują się 18-registrowe, pneumatyczne organy wykonane w Zurychu. Świątynia mogła pomieścić 930 wiernych, w tym 578 miejsc siedzących, 152 miejsca dla dzieci i 200 miejsc stojących. W centralnym miejscu prezbiterium jest umieszczony ołtarz główny przeniesiony z rozebranej świątyni. Na murowanej mensie ołtarza jest umieszczona płaskorzeźba w układzie pionowym, trójdzielna przedstawiająca obraz Męki Pańskiej. W dolnej części (predelli) jest umieszczona scena Ostatniej Wieczerzy, centralnie umieszczona była scena Ukrzyżowania Chrystusa i na górze jest umieszczona scena Zdjęcia Chrystusa z Krzyża. W części centralnej płaskorzeźby są umieszczone figury Mojżesza (z lewej strony) i Aarona (z prawej strony). Całość reliefu jest bogato złocona, zawiera ornamentację i liczne maszkarony.

Kościół został zbudowany jako zbór ewangelicki. Od kwietnia 1945 roku wszystkie świątynie w gminie Wierzchowo należały do parafii w Drawsku Pomorskim, a następnie do parafii w Złocieńcu. W dniu 13 stycznia 1946 roku ksiądz Stanisław Tatar CR – administrator parafii w Złocieńcukonsekrował świątynię nadając jako patrona św. Wojciecha. W dniu 24 grudnia 1946 roku została odprawiona pierwsza pasterka[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie. 2019-12-31. [dostęp 14.05.2019].
  2. Trochę Historii (pol.). Parafia św. Wojciecha w Wierzchowie. [dostęp 2019-05-11].