Kościół Ewangelicki św. Wawrzyńca w Nasalach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Ewangelicki św. Wawrzyńca w Nasalach
Kościół filialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo  Polska
Miejscowość Nasale
Wyznanie luterańskie
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP
Parafia Ewangelicko-Augsburska Chrystusa Króla w Kluczborku
Położenie na mapie gminy Byczyna
Mapa konturowa gminy Byczyna, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Ewangelicki św. Wawrzyńca w Nasalach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Ewangelicki św. Wawrzyńca w Nasalach”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Ewangelicki św. Wawrzyńca w Nasalach”
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa konturowa powiatu kluczborskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Ewangelicki św. Wawrzyńca w Nasalach”
Ziemia51°04′36,476″N 18°19′01,031″E/51,076799 18,316953

Kościół ewangelicki św. Wawrzyńca w Nasalach – drewniany, nieistniejący kościół ewangelicko-augsburski. Kościół był filialnym parafii ewangelicko-augsburskiej Chrystusa Króla w Kluczborku w diecezji katowickiej.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Wybudowano go w Zdziechowicach jako świątynię katolicką. Około 1560 (w czasie reformacji) został przejęty przez ewangelików. W 1730 przebudowany. W 1938 w miejscu, które zajmował, zaczęto budowę nowej świątyni ewangelickiej. W 1939 kościół został przeniesiony do wsi Nasale[2]. Po II wojnie światowej dalej pełnił funkcję świątyni protestanckiej[3]. 11 maja 2010 kościół spłonął, a prawdopodobną przyczyną pożaru było wyładowanie atmosferyczne[4]. 23 listopada 2012 biskup Tadeusz Szurman, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego, poświęcił kamień węgielny i wmurował akt erekcyjny pod budowę nowej świątyni. Stanęła ona w miejscu drewnianego kościoła i jest to budowla murowana.

Architektura i wnętrze kościoła[edytuj | edytuj kod]

Był to kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej, orientowany, na ceglanej podmurówce[3]. Prezbiterium było mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z zakrystią i lożą kolatorską na piętrze. Z boku nawy była kruchta. Dach dwukalenicowy z wieżyczką zakończoną drewnianym hełmem, pokrywał gont. Strop o charakterze pozornego sklepienia kolebkowego. Chór muzyczny posiadał wybrzuszony parapet oraz dekorację w postaci wici roślinnej z XVII wieku, wsparty był na profilowanych słupach z organami w stylu rokokowym. Ponadto wnętrze kościoła upiększały zabytkowe elementy:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dzieło łaski Boga. Diecezja Katowicka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (historia i współczesność), Wydawnictwo "Głos Życia", Katowice 2003.
  • H. Schröder, Kościoły ewangelickie ziemi kluczborskiej, Kluczbork 1997.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół Ewangelicki w Nasalach. [dostęp 4 maja 2013].
  2. ks. Henryk Schröder: Kościoły ewangelickie Ziemi Kluczborskiej. Kluczbork: Antykwa, 1997, s. 82. ISBN 83-87493-05-8.
  3. a b Drewniany kościół ewangelicki pw. Świętego Wawrzyńca. [dostęp 6 maja 2013].
  4. Spłonął XVI-wieczny kościół w Nasalach. [dostęp 2 maja 2013].
  5. Kościół św. Wawrzyńca w Nasalach. [dostęp 6 maja 2013].
  6. Nasale: kościół św. Wawrzyńca. [dostęp 6 maja 2013].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]