Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
Distinctive emblem for cultural property.svg A/1563[1] z dnia 08.08.1988
kościół parafialny
Ilustracja
fasada frontowa
Państwo  Polska
Miejscowość Bełżec
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
parafia Matki Bożej Królowej Polski
Położenie na mapie gminy Bełżec
Mapa lokalizacyjna gminy Bełżec
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
Położenie na mapie powiatu tomaszowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tomaszowskiego
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
Ziemia50°22′59,05″N 23°25′39,09″E/50,383069 23,427525

Kościół Matki Bożej Królowej Polskirzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Tomaszów - Południe diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Obecna neogotycka murowana świątynia została wzniesiona w latach 1911-1912, na planie krzyża łacińskiego. Poświęcił ją ksiądz biskup Władysław Bandurski, sufragan ze Lwowa w 1912 roku. Podczas II Wojny światowej kościół został sprofanowany - zamieniony został na magazyn, a dzwony zostały zarekwirowane. Po wojnie budowla została doprowadzona do porządku. W latach 1947 - 1965, ksiądz kanonik Izydor Zmora, ówczesny proboszcz, zabezpieczył i przywiózł do Bełżca przedmioty liturgiczne oraz postarał się o pokrycie świątyni nową blachą, a także ufundował dwa nowe dzwony na miejscu zarekwirowanych przez hilerowców. W latach 1965 - 1998, kiedy proboszczem był ksiądz kanonik Stanisław Węglowski, ściany świątyni zostały pokryte polichromią, zostały ufundowane witraże w oknach w prezbiterium, zostały wykonane: ołtarz soborowy z ambonką, ławki i konfesjonały.

Jest to budowla jednonawowa, nakryta sklepieniem kolebkowym, postawiona na podmurówce kamiennej. kościół posiada cechy stylu neoklasycystycznego. Fasada jest ozdobiona znajdującymi się w półokrągłych wnękach, nawiązujących do kształtu okien, figurami, oraz sentencją Gloria in excelsis Deo. Do wyposażenia świątyni należą trzy drewniane ołtarze i ambona powstałe w czasie budowy kościoła, reprezentujące styl nawiązujący do baroku. W ołtarzu głównym mieści się obraz Matki Bożej Królowej Polski patronki świątyni, namalowany na płótnie i posiadający ozdobną sukienkę, zasłaniany jest on innym obrazem przedstawiającym Scenę pod krzyżem. Z lewej i prawej strony są umieszczone drewniane figury świętych biskupów: Stanisława i Wojciecha. Nad obrazem Matki Bożej znajduje się drewniana rzeźba przedstawiająca scenę walki św. Michała Archanioła ze smokiem. W ołtarzach bocznych znajdują się obrazy: Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Józefa z Dzieciątkiem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie. 2018-09-30. [dostęp 15.10.2015].
  2. Kościół parafialny (pol.). Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu. [dostęp 2015-11-02].