Kościół Matki Boskiej Śnieżnej w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Matki Boskiej Śnieżnej
„Na Gródku"
Distinctive emblem for cultural property.svg A-81 z dnia 24 marca 1931[1]
kościół konwentualny dominikanek
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres ul. Mikołajska 21
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Matki Boskiej Śnieżnej
Wezwanie Matka Boska Śnieżna
Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa lokalizacyjna Starego Miasta w Krakowie
Kościół Matki Boskiej Śnieżnej „Na Gródku"
Kościół Matki Boskiej Śnieżnej
„Na Gródku"
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Matki Boskiej Śnieżnej „Na Gródku"
Kościół Matki Boskiej Śnieżnej
„Na Gródku"
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Kościół Matki Boskiej Śnieżnej „Na Gródku"
Kościół Matki Boskiej Śnieżnej
„Na Gródku"
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Kościół Matki Boskiej Śnieżnej „Na Gródku"
Kościół Matki Boskiej Śnieżnej
„Na Gródku"
Ziemia50°03′40,0″N 19°56′35,3″E/50,061111 19,943139

Kościół Matki Boskiej Śnieżnej – kościół dominikanek, znajdujący się przy ul. Mikołajskiej 21 w Krakowie. Zwany jest też na Gródku.

Fundatorką kościoła i klasztoru Dominikanek była Anna z Branickich Lubomirska. Fundacja miała stanowić jej wotum za zwycięstwo pod Chocimiem. W latach 1627-32 wybudowano klasztor (wykorzystując fragment średniowiecznych murów obronnych miasta), a w 1632 położono kamień węgielny pod budowę kościoła. Konsekracja świątyni odbyła się dwa lata później.

Patronką kościoła została Matka Boska zwana Śnieżną. Jej kult rozwinął się szczególnie silnie po zwycięstwie wojsk polskich pod Chocimiem w 1621. Współtwórcą tego militarnego sukcesu był syn fundatorki Stanisław Lubomirski, a portret Anny Lubomirskiej wisi do dziś nad wejściem do zakrystii. Kościół spłonął w czasie potopu szwedzkiego, zniszczenia jednak szybko naprawiono. Raz jeszcze niebezpieczeństwo zawisło nad kościołem w roku 1768 podczas walk o Kraków konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi.

Kościół jest budowlą wczesnobarokową, jednonawową, zbudowaną na planie prostokąta. Ołtarz główny pochodzi z 1931 i widnieje w nim obraz Matki Boskiej Śnieżnej z 1 poł. XVII wieku. Według tradycji sprowadzony z Rzymu i poświęcony przez papieża Urbana VIII. Wokół ołtarza zgromadzono srebrne wota, pochodzące głównie z XIX wieku. Ołtarze boczne i ambona pochodzą z XVII wieku.

Z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej związana jest legenda mówiąca, że w czasie pożaru w 1638 widziano Madonnę podobną do tej z obrazu, która swoim płaszczem okrywała budynki klasztorne i kościół, chroniąc je przed zniszczeniem. Podobno widziano ją raz jeszcze podczas potopu szwedzkiego także chroniącą 'Gródek' przed zagładą.

Do dzisiaj, od strony Plant, na klasztornym murze przy zachowanym fragmencie Bramy Rzeźniczej, dziś stanowiącej część zabudowań klasztornych, widnieje wizerunek Matki Boskiej adorowanej przez św. Katarzynę i św. Dominika, którą w Krakowie zwykło się nazywać „Madonną Szwedzką"

Wnętrze kościoła

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]