Wersja ortograficzna: Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekłończycy

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekłończycy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekłończycy
Distinctive emblem for cultural property.svg A/476 z dnia 22.12.1965 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Zdjęcie kościoła
Państwo  Polska
Miejscowość Niekłończyca
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekłończycy
Wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Wspomnienie liturgiczne 8 września
Położenie na mapie gminy Police
Mapa konturowa gminy Police, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekłończycy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekłończycy”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekłończycy”
Położenie na mapie powiatu polickiego
Mapa konturowa powiatu polickiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekłończycy”
Ziemia53°37′06,82″N 14°30′24,30″E/53,618561 14,506750

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekłończycy – kościół parafialny należący do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekłończycy (Gmina Police). Obecnym proboszczem jest ks. dr Jarosław Grybko[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Barokowy kościół w Niekłończycy o konstrukcji ryglowej został wybudowany w 1778 roku, ówczesnym fundatorem był król Prus Fryderyk II Wielki. Budynek kościoła wzniesiono na planie prostokąta o ściętych narożach, z drewnianą sygnaturką w kształcie kwadratu, z hełmem zakończonym kulą z krzyżem. Znajduje się bezpośrednio przy drodze (DW114). Wnętrze jednoprzestrzenne, z drewnianą emporą wspartą na 10 słupach.

Przykościelna figurka Jezusa Chrystusa

Wyposażenie:

Częściowo zdewastowany podczas II wojny światowej. Po likwidacji tzw. Enklawy Polickiej przeszedł pod jurysdykcję polską, w 1947 r. przejęty przez kościół rzymskokatolicki. W poł. lat 90. XX wieku świątynia została gruntownie odremontowana. Kościół znajduje się w rejestrze zabytków (nr. rej. A/476 z 22 grudnia 1965)[1].

Na wydzielonej działce przykościelnej otoczonej płotem z metalowej siatki wśród kasztanowców znajduje się rzeźba z piaskowca przedstawiająca Jezusa Chrystusa.

Z dniem 28 czerwca 2015 r. w Niekłończycy została erygowana parafia obejmująca tereny wydzielone z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzebieży (miejscowości: Niekłończyca, Dębostrów, Uniemyśl, Drogoradz, Karpin).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie. 2020-09-30. s. 89. [dostęp 2015-09-17].
  2. swiadomi-chrystusa.pl, swiadomi-chrystusa.pl [dostęp 2020-07-09] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]