Kościół Notre Dame de l'Assomption w Paryżu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Paryżu
Église Notre-Dame-de-l’Assomption
Distinctive emblem for cultural property.svg PA00085794
Ilustracja
Fasada kościoła, stan na rok 2016
Państwo  Francja
Miejscowość Paryż
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Paryżu
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Paryżu
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Paryżu
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Paryżu
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Paryżu
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Paryżu
Ziemia48°52′03″N 2°19′32″E/48,867500 2,325556

Kościół Notre-Dame-de-l’Assomption (Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej) – klasycystyczny kościół w 1. okręgu paryskim (Place Maurice-Barres), jeden z najcenniejszych zabytków na terenie miasta Paryża, administrowany przez polską wspólnotę religijną[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół został wzniesiony w XVII wieku według projektu Charles’a Errarda. Świadomie dokonał on wyraźnego nawiązania do architektury włoskiej, której był fascynatem, tworząc obiekt zbliżony formą do antycznych świątyń. Obiekt sfinansowali jezuici oraz zakon Sióstr od Wniebowzięcia, którzy jednak nie byli zadowoleni z powstałego kościoła. Errard oskarżył wówczas dozorującego prace architekta Chéreta o samowolną zmianę planów budowy. Atmosfera wzajemnych oskarżeń praktycznie uniemożliwiła dalsze prace nad obiektem, który pozostał w obecnym kształcie, zaś dodatkowo zdemolowany został podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Polska wspólnota opiekuje się budynkiem od 1884 roku. W roku 1838 w kościele przez trzy miesiące prowizorycznie pochowany był Charles de Talleyrand-Périgord, zanim zakończono budowę jego nagrobka w Valençay.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła

Zasadnicza, przeznaczona do kultu część obiektu, wzniesiona jest na planie koła o 24-metrowej średnicy. Skromnie dekorowany z zewnątrz, opiera się na sześciu kolumnach korynckich podtrzymujących fronton oraz kopułę. Zarówno na poziomie frontonu, budynków mieszkalnych łączących się z kościołem, jak i na poziomie kopuły znajdują się płaskorzeźby z motywami roślinnymi. Kopuła posiada rząd prostokątnych, obecnie zaciemnionych okien, oraz nisz przeznaczonych na nigdy niewykonane posągi. Kopułę od wewnątrz zdobi fresk Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Charlesa de la Fosse (1636-1716), wykonany w latach 1676-1680. Fresk ma 120 m² powierzchni. W ołtarzu znajduje się Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny autorstwa Josepha Marii Viena (1716-1809), na prawo od wejścia znajduje się Pokłon Trzech Króli Carla van Loo (1705-1765). Ponadto dekorację wnętrza stanowią korynckie pilastry (obecne również na fasadzie budynków mieszkalnych), rząd rzeźb ustawionych w specjalnie do tego celu przygotowanych niszach oraz plafon. Kościół nie posiada ołtarza głównego, jedynie obraz Chrystusa oraz wstawioną przez społeczność polską kopię wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Zarówno fronton, jak i kopułę wieńczy krzyż.

Polska parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu[edytuj | edytuj kod]

Arcybiskup Paryża Denys Auguste Affre w 1844 roku przekazał ten kościół Polskiej Misji Katolickiej we Francji i od tego czasu stanowi główną świątynię polskiej emigracji we Francji i zarazem najważniejszy "kościół polski" w Paryżu.

Opiekę duszpasterską stanowią kapłani przyległej do kościoła polskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której obecnym proboszczem (od 2016 r.) jest ks. mgr Paweł Witkowski[2].

Organy „Cavaillé-Coll”[edytuj | edytuj kod]

Organy zostały zbudowane przez organmistrza Aristide'a Cavaillé-Colla w końcu XIX wieku. Ostatnie przebudowy byłe wykonane przez Danion-Gonzalez w 1970 roku i Sebire & Glandaz w 1981 roku. Ostatni remont rozpoczął się w maju 2017 roku i zakończył się w styczniu 2018 roku.

Właściwości:

  • Liczba klawiatur: 2 + Pedały
  • Traktura gry: elektryczna
  • Traktura rejestrów: elektryczna
  • Liczba głosów: 19
Manuał I Manuał II Pedał Pomoce
Grand Orgue (GO) Récit Expressif (RE) Pédale Accouplements
Cromorne 8' Clairon 4' Flûte 4' RE / GO 8'
Plein Jeu IV rangs Trompette 8' Basse 8' RE / GO 16'
Doublette 2' Tierce 1' 3/5 Soubasse 16' ("Tirasse") RE / Pédale
Prestant 4' Nasard 2' 2/3 Quintaton 32' ("Tirasse") GO / Pédale
Flûte Harmonique 8' Flageolet 2'
Bourdon 8' Flûte 4'
Montre 8' Cor de Nuit 8'
Bourdon 16' RE 16'
Prospekt organów Cavaillé-Coll'a
Prospekt organów Cavaillé-Coll'a

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]