Kościół Starokatolicki na Słowacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Starokatolicki na Słowacji
Starokatolícka cirkev na Slovensku
Ilustracja
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Katolicyzm
   └ Starokatolicyzm
Ustrój kościelny Episkopalizm
Siedziba Nitra (Słowacja)
Zwierzchnik
• tytuł zwierzchnika
wakat
Patriarcha / Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego na Słowacji
Organ ustawodawczy Synod Kościoła Starokatolickiego na Słowacji
Zasięg geograficzny Austria, Czechy oraz Słowacja
Członkostwo Światowa Rada Narodowych Kościołów Katolickich
Strona internetowa

Kościół Starokatolicki na Słowacji (słow. Starokatolícka cirkev na Slovensku) – kościół starokatolicki, będący współzałożycielem Światowej Rady Narodowych Kościołów Katolickich. Kościół liczy 1,7 tys. członków. Wspólnota wydaje miesięcznik Slovenské katolícke noviny oraz rocznik Slovenské katolícke listy. Na urzędzie Zwierzchnika Kościoła od 2021 roku jest wakat, zaś siedziba kościoła znajduje się w Nitrze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po I wojnie światowej rozpad monarchii austro-węgierskiej pociągnął za sobą konieczność nowego podziału Kościoła Starokatolickiego Austrii. Obok biskupstwa w Varnsdorf w Czechosłowacji, utworzono w 1920 r. biskupstwo austriackie z siedzibą w Wiedniu. W prowincji praskiej istniejącej od 1900 r. po pierwszym czeskim duszpasterzu – ks. dr. Franciszku Iszce, utworzyła się silna grupa starokatolickich teologów. W 1924 r. na biskupa Kościoła wybrano ks. Aloisa Paszka, który w 1924 r. otrzymał w Bernie sakrę biskupią. Podczas drugiej wojny światowej Kościół poniósł dotkliwe straty osobowe i materialne. W czerwcu 1968 r. odbył się 37 Synod Kościoła, który dokonał wyboru nowego biskupa, został nim ks. dr Augustin Podolak, który przejął sakrę w Utrechcie. W 1972 r. kolejnym biskupem został ks. dr Jan Heger. Od 1991 r. zwierzchnikiem wspólnoty został biskup Dušan Hejbal. W 1993 r. Kościół Starokatolicki w Czechosłowacji, został przekształcony w Kościół Starokatolicki w Czechach, a w roku 1995 r. wyodrębniono Kościół Starokatolicki na Słowacji.

16 grudnia 1995 w Bratysławie odbyło się inaugurujące posiedzenie Rady Kościoła Starokatolickiego na Słowacji. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele różnych Kościołów starokatolickich w tym także emerytowany biskup Kościoła Starokatolickiego Austrii Nikolaus Hummel. Administratorem Kościoła Starokatolickiego na Słowacji został wtedy wybrany ks. Augustín Bačinský. Kościół Starokatolicki na Słowacji w Unii Utrechckiej zyskał status obserwatora. Pierwszy Synod Kościoła w 1997 wybrał ks. Bačinskiego na biskupa - zwierzchnika wspólnoty. W 2004 roku kandydat otrzymał święcenia biskupie, lecz nie z rąk członków biskupów Unii Utrechckiej, ale od abp António José da Costa Raposo, który jest prymasem Apostolsko-Episkopalnego Kościoła Portugalii. Przyjęcie sukcesji apostolskiej od tego biskupa, a także liberalizowanie się życia kościelnego w Unii Utrechckiej sprawiło, że nadzwyczajny Synod Kościoła zadecydował o włączeniu się w struktury Światowej Rady Narodowych Kościołów Katolickich.

Od 2007 roku Kościół Starokatolicki na Słowacji i Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP współpracują ze sobą w kierunku utrzymania jak najbliższych kontaktów ekumenicznych i międzykościelnych. 21 września 2008 arcybiskup dr Augustín Bačinský udzielił kl. Grzegorzowi Cesarczykowi święceń diakonatu, przez co stał się on pierwszym niezależnym duchownym Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP, wyświęconym poza Kościołem Polskokatolickim. Trzeci Synod Ogólnopolski Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP zwołany w dniu 11 sierpnia 2013 r. zadecydował o ponownym zbliżeniu się PNKK do Światowej Rady Narodowych Kościołów Katolickich. Synod wyznaczył ks. Jerzego Rybkę na biskupa i nakazał przyjąć święcenia biskupie w dniu 15 września 2013 r. w Nitrze na Słowacji. Uroczystej konsekracji biskupiej dokonali min. abp dr Augustín Bačinský.

11 stycznia 2015 roku abp Bačinský wraz z biskupami Antonínem Jelínkiem i Hansjörg Petersem wykonsekrowali w kaplicy św. Gorazda w Nitrze na biskupów Konstantina Andeeva i Pawła Levushkana dla Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Konfesji Augsburskiej w Rosji.

Nauka Kościoła Starokatolickiego na Słowacji[edytuj | edytuj kod]

Nauka Kościoła Starokatolickiego na Słowacji nie odbiega od wiary i tradycji Kościoła katolickiego. W sprawowaniu tych świętych czynności posługuje się kalendarzem liturgicznym roku kościelnego. Najwyższą cześć Kościół oddaje Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu. Kościół oddaje cześć aniołom, apostołom, męczennikom i świętym, a wśród nich w szczególny sposób Maryi Pannie. Kościół uznaje tradycyjne 7 sakramentów, zgodnie z nauką Kościoła katolickiego. Eucharystia sprawowana jest pod dwiema postaciami: Ciała i Krwi Pańskiej. W Kościele Starokatolickim są sprawowane dwie formy spowiedzi: indywidualna (uszna w konfesjonale) oraz ogólna (sprawowana bądź jako odrębny obrzęd przed ołtarzem, bądź w połączeniu z Mszą Świętą w części zwanej Spowiedzią Powszechną). Do spowiedzi indywidualnej są zobowiązane przystępować dzieci oraz młodzież do sakramentu bierzmowania. Kościół Starokatolicki nie uznaje dogmatu o nieomylności papieża. Kościół utrzymuje bardzo konserwatywne poglądy na temat kapłaństwa kobiet i małżeństw homoseksualnych, będąc ich przeciwnikiem.

Duchowni Kościoła Starokatolickiego na Słowacji[edytuj | edytuj kod]

Duchownym Kościoła Starokatolickiego na Słowacji może być mężczyzna, który ukończył Seminarium Biskupie w Nitrze i który uzyskał akceptację władz kościelnych oraz przynajmniej święcenia diakonatu. Biskupem w Kościele Starokatolickim jest kapłan wybrany przez Synod Krajowy. Księży nie obowiązuje celibat. W Kościele obowiązują stroje liturgiczne podobne jak w Kościele rzymskokatolickim. Duchowni kościoła udzielają posług religijnych każdemu, niezależnie od jego przynależności konfesyjnej, tj. sakramentów każdemu wiernemu uznającemu katolicką naukę o sakramentach, zaś sakramentaliów wszystkim chrześcijanom.

Duchowni Kościoła[edytuj | edytuj kod]

Administracja Kościoła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]