Kościół Trójcy Przenajświętszej w Komarowie-Osadzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Trójcy Przenajświętszej
Distinctive emblem for cultural property.svg A/1485[1] z dnia 19.10.1984
kościół parafialny
Ilustracja
wejście do kościoła
Państwo  Polska
Miejscowość Komarów-Osada
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
parafia Trójcy Przenajświętszej
Położenie na mapie gminy Komarów-Osada
Mapa lokalizacyjna gminy Komarów-Osada
Kościół Trójcy Przenajświętszej
Kościół Trójcy Przenajświętszej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Trójcy Przenajświętszej
Kościół Trójcy Przenajświętszej
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Kościół Trójcy Przenajświętszej
Kościół Trójcy Przenajświętszej
Położenie na mapie powiatu zamojskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu zamojskiego
Kościół Trójcy Przenajświętszej
Kościół Trójcy Przenajświętszej
Ziemia50°37′39,8″N 23°28′33,0″E/50,627722 23,475833

Kościół Trójcy Przenajświętszejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Tyszowce diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Obecna świątynia została wybudowana w latach 1904-1911 według projektu architekta Kazimierza Skórewicza. Podczas działań wojennych w latach: 1939 - 1944 kościół został uszkodzony. W latach 1944-1945 budowla została wyremontowana. kościół został zbudowany w stylu neogotyckim i składa się z trzech naw. Jest to budowla murowana wzniesiona z cegły i pokryta blachą miedzianą.

Ołtarz główny w stylu barokowym pochodzi z początku XVIII wieku i został przeniesiony z poreformackiego kościoła św. Katarzyny w Zamościu, po zniszczeniach z 1939 roku został uzupełniony, w nim znajduje się krucyfiks w stylu późnobarokowym z 2. połowy XVIII wieku, pochodzący z kościoła bernardyńskiego św. Antoniego z Padwy w Radecznicy, umieszczony na tle obrazu z malowanymi wizerunkami Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty oraz przedstawieniem Jerozolimy w tle, wykonanymi w tym sam czasie co ołtarz, gruntownie przemalowanymi.

Chrzcielnica w stylu rokokowym pochodzi z 3. ćwierci XVIII wieku i jest zwieńczona pokrywą w kształcie ażurowej korony. Krucyfiks w stylu barokowym został wykonany w końcu XVII wieku i pochodzi zapewne z franciszkańskiego kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu. Obraz Trójcy Świętej pochodzi z 1. połowy XIX wieku i znajduje się w nowszym ołtarzu bocznym. Monstrancja w stylu klasycystycznym z datą 1830. Puszka gładka z datą 1807 została ufundowana przez Jędrzeja Dragana. Świecznik do paschału drewniany pochodzi z XVIII-XIX wieku. Dwa świeczniki w kształcie klęczących aniołków, w stylu późnobarokowym z XVIII wieku. Żyrandol kryształowy z XVIII wieku o pięciu ramionach[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie. 2018-09-30. [dostęp 12.11.2015].
  2. Komarów, parafia pw. Świętej Trójcy (pol.). diecezja zamojsko-lubaczowska. [dostęp 2015-11-12].