Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Jezupolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
w Jezupolu

Костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії
Ilustracja
Widok na kościół
Państwo  Ukraina
Obwód  iwanofrankiwski
Miejscowość Jezupol
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Położenie na mapie obwodu iwanofrankiwskiego
Mapa konturowa obwodu iwanofrankiwskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Jezupolu”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Jezupolu”
Ziemia49°02′36″N 24°47′05″E/49,043333 24,784722

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Jezupolu – zabytkowy rzymskokatolicki kościół w dawnym miasteczku Jezupolu, obecnie osiedlu typu miejskiego w rejonie tyśmienickim obwodu iwanofrankiwskiego na Ukrainie. Kościół parafialny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jezupolu.

W 1598 ówczesny właściciel Jezupola (do 1597 miejscowość nazywała się Czeszybiesy), przyszły wojewoda bracławski Jakub Potocki, zbudował w miejscu spalonej świątyni tymczasową małą drewnianą kapliczkę i założył parafię rzymskokatolicką[1].

Murowany kościół w Jezupolu został zbudowany ok. 1646 jako fundacja kolejnego właściciela miasteczka Mikołaja Potockiego. Władysław Łoziński uważał: nie ma wątpliwości, że Paweł Rzymianin, polski architekt pochodzenia włoskiego, przedstawiciel renesansu, był zajęty przy budowie kościoła. Jednak w 1676 świątynia została uszkodzona przez wojska pod wodzą hospodarza mołdawskiego Stefana Dukę[2]. W 1715 rozpoczęło się odnowienie kościoła oraz klasztoru oo. Dominikanów[1]. W 1775 świątynia została rozebrana[2]. W 1882 został konsekrowany kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]