Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łopiennie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łopiennie
Distinctive emblem for cultural property.svg 2458/A z dnia 10.03.1932 r.[1]
kościół parafialny
Państwo  Polska
Miejscowość Łopienno
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łopiennie
Wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Położenie na mapie gminy Mieleszyn
Mapa konturowa gminy Mieleszyn, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łopiennie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łopiennie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łopiennie”
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa konturowa powiatu gnieźnieńskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łopiennie”
Ziemia52°42′25″N 17°28′30″E/52,706944 17,475000

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łopiennierzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Łopienno, w powiecie gnieźnieńskim, w województwie wielkopolskim.

Budowa kościoła rozpoczęła się przed 1670 rokiem; jej poświęcenie odbyło się w 1686 roku. Fundatorem świątyni wybudowanej według projektu Jerzego Catenazziego – był ksiądz Adam Smuszewski, właściciel miejscowości.

Jest to budowla o jednej nawie, z niewielkim zamkniętym prosto prezbiterium i dwiema kaplicami z lewej i prawej strony nawy. Przy północnym murze prezbiterium umieszczona jest zakrystia ze skarbczykiem na piętrze; przy południowym – niewielka kaplica sąsiadująca przez arkadę z kaplicą przy nawie. Sąsiadujące z prezbiterium przęsło nawy jest przykryte kopułką w kształcie elipsy, pozostałe części świątyni posiadają sklepienia kolebkowe. Na sklepieniach prezbiterium i nawy widać ślady polichromii z 1. połowy XVIII stulecia.

Świątynia posiada barokowe wyposażenie – m.in. sześć ołtarzy, ambonę i kropielnicę – całość pochodzi głównie z około 1680 roku. Na murze kościoła umieszczone jest marmurowe epitafium Władysława Michała Skoroszewskiego, zmarłego w 1683 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]