Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bystrzycy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Distinctive emblem for cultural property.svg A/563 z 31.12.1971[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo  Polska
Województwo  lubuskie
Miejscowość Bystrzyca
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Wspomnienie liturgiczne 15 sierpnia
Położenie na mapie gminy Wólka
Mapa konturowa gminy Wólka, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu lubelskiego
Mapa konturowa powiatu lubelskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°18′33,9″N 22°42′09,8″E/51,309417 22,702722

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Lublin – Podmiejski archidiecezji lubelskiej).

Budowla reprezentuje styl późnobarokowy. Świątynia została zbudowana na miejscu dawnego, drewnianego kościoła z początku XVI stulecia. Obecna, murowana z cegły i kamienia, jednonawowa świątynia została zbudowana w latach 1709–1721, dzięki staraniom Jakuba Franciszka Żmudzkiego, kanonika lubelskiego. Wyposażenie kościoła reprezentuje styl barokowy, należą do niego ołtarz główny rokokowy, ozdobiony obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zapewne z 1775 roku, cztery ołtarze boczne, ozdobione XVIII-wiecznymi obrazami malarzy, m.in. Wojciecha Gersona. W budynku świątyni są umieszczone dwa portale: z prezbiterium do zakrystii i do skarbczyka. Powstały w okresie późnogotyckim, zapewne na początku XVI stulecia. Być może pochodzą z dawnej świątyni drewnianej, która została zbudowana na tym miejscu. Portale są drewniane w wykroju w ośli grzbiet. Kościół posiada również zabytkowe organy.

W 1888 roku świątynia została rozbudowana od strony zachodniej przez proboszcza Jana Ambrożego Wadowskiego. Parafianie uczcili jego pamięć wmurowaną pod chórem muzycznym, epitafijną płytą[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie. 2020-09-30. [dostęp 2020-11-09].
  2. Zabytki gminy, Gmina Wólka [dostęp 2020-11-09].